Studium Przypadku

Zespoły łożyskowe NSK

By  | 

Zespoły łożyskowe NSK z uszczelnieniem trójwargowym zapewniły zakładowi produkcji pasz oszczędność 13.000 euro w ciągu roku

Zespół techników ds. konserwacji w zakładzie produkcji pasz dla zwierząt, doświadczając regularnych uszkodzeń łożysk w podajniku paszowym, zwrócił się do firmy NSK w celu znalezienia rozwiązania problemu. Badanie przeprowadzone przez zespół specjalistów NSK nie tylko odkryło zasadniczą przyczynę uciążliwych awarii, ale także wygenerowało dla zakładu oszczędności ponad 13.000 euro, głównie dzięki wyeliminowaniu przestojów maszyn.

Zdj. 1. – Zakład produkcji pasz dla zwierząt oszczędza rocznie  ponad 13.000 euro dzięki zastosowaniu zespołów łożyskowych Self-Lube z uszczelkami trójwargowymi
Fot.: iStock.com/Songsak Paname

Badanie NSK powiązało uszkodzenia łożysk przenośnika z wnikaniem twardych cząstek oraz wilgoci pochodzących z przetwarzanego materiału. W rezultacie brytyjskiemu producentowi pasz zarekomendowano wymianę standardowych zespołów samosmarujących na zespoły łożyskowe Self-Lube z uszczelkami trójwargowymi.

Od momentu instalacji nowe zespoły łożyskowe funkcjonowały z powodzeniem przez rok, co jest wyraźnym kontrastem w stosunku do poprzedniej sytuacji, gdzie standardowe łożyska wymagały wymiany średnio co 4 miesiące. Awarie te prowadziły do kosztownych przestojów i znaczących strat w produkcji.
Obecnie, po wyeliminowaniu tych kosztów i uwzględnieniu mniejszej ilości łożysk wymaganych w ciągu roku, roczne oszczędności dla zakładu zostały obliczone na 13.309 euro. Dodatkowo nastąpiła znaczna poprawa wydajności dzięki dłuższemu okresowi sprawności przenośnika.

Zespoły łożysk Self-Lube NSK posiadają uszczelkę trójwargową z gumy nitrylowej, która jest przymocowana do ochronnej blaszki stalowej tłoczonej. W rezultacie osiągnięto dłuższy okres eksploatacji dzięki doskonałej wydajności uszczelnienia. Dodatkowo zespoły łożyskowe zapewniają wydłużone okresy między smarowaniami, co z kolei znacząco redukuje koszty konserwacji i zwiększa wydajność maszyn i wyposażenia.

Zespoły łożyskowe Self-Lube z uszczelnieniem trójwargowym zapewniają łatwe wdrożenie i stanowią gotowy  zamiennik dla już użytkowanych rozwiązań łożyskowych. Są dostępne w wersjach z wkrętami mocującymi i mimośrodowym pierścieniem mocującym.  Dostępny jest także szerszy zakres oferty – zarówno w specyfikacji metrycznej, jak i brytyjskiej.

Zdj. 2. – Zespoły łożyskowe Self-Lube z uszczelnieniem trójwargowym są dostępne w wersji z wkrętami mocującymi oraz mimośrodowym pierścieniem mocującym

O firmie NSK

Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 860 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2018 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 1020 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w \”Total Quality\”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark (Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3600 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2017 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl


NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *