Automatyka i mechanika

5 faktów dotyczących hydrauliki, które mogą zaskoczyć „automatyków lub informatyków”

By  | 

Często się zdarza, że młodzi projektanci i inżynierowie w trakcie swojej edukacji nie zdobyli praktycznie żadnej wiedzy ani doświadczenia w dziedzinie hydrauliki. Skupiają się głównie na oprogramowaniu, a ich sposób myślenia jest oparty na linijkach kodu cyfrowego. Interesuje ich tylko ruch i wynikające z niego dane. W wielu przypadkach dotyczy to fizyki napędów. Hydraulika staje się niezbędna wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na dużej siły. Mimo to wielu młodych projektantów nie zna jej zbyt dobrze. Poniżej przedstawiamy kilka faktów wyjaśniających, dlaczego używanie nowoczesnych, podłączonych do sieci internetowej systemów hydraulicznych jest łatwiejsze i bardziej ekonomiczne niż mogłoby się wydawać.

Gotowe do zainstalowania funkcje zamiast komponentów
Dziś od projektantów nie wymaga się już dogłębnej wiedzy na temat mechaniki i mechaniki płynów, ani też umiejętności posługiwania się dużą liczbą pojedynczych komponentów. Projektanci używają dziś coraz częściej modułów typu „podłącz i produkuj” („plug & produce”), takich jak osie serwohydrauliczne z własnymi, zdecentralizowanymi obiegami płynu i napędami pomp o zmiennej prędkości. Te gotowe do zainstalowania moduły wystarczy podłączyć do źródła zasilania i systemów komunikacji związanych ze sterowaniem. To bardzo korzystne: żadna inna technologia napędów nie jest tak wydajna, kompaktowa i niezawodna, jak układy hydrauliczne o sile przekraczającej 400 kN.

Rozruch za pomocą przetestowanych i sprawdzonych narzędzi technicznych
Inteligentne, podłączone do Internetu systemy hydrauliczne (przynajmniej te wyprodukowane przez firmę Bosch Rexroth) są uruchamiane za pomocą tych samych narzędzi technicznych, co napędy elektryczne i systemy sterowania. Funkcje realizowane kiedyś w sposób hydromechaniczny już od dawna są obsługiwane przez oprogramowanie, które służy do sterowania napędem. Ponadto asystenci oprogramowania dostarczają technikom logicznych wskazówek w trakcie całego procesu uruchamiania, a nawet sugerują odpowiednie wartości parametrów. Najważniejsze są odpowiednie siły. Reszta się nie zmienia.

Energooszczędność
Jeszcze dekadę temu zużycie energii nie było traktowane priorytetowo w inżynierii mechanicznej i budowie zakładów przemysłowych. Zasilacze hydrauliczne pracowały cały czas i dostarczały maksymalną moc nawet wtedy, gdy nie była ona potrzebna. Przeświadczenie, że systemy hydrauliczne są bardziej energochłonne niż inne technologie, pochodzi z tamtych czasów. Wiele się jednak zmieniło. Napędy pomp o zmiennej prędkości generują przepływ zgodny z zapotrzebowaniem, a w przypadku niepełnego obciążenia pracują odpowiednio wolniej. W porównaniu z pompami napędzanymi w trybie ciągłym zmniejszają one zużycie energii nawet o 80% – do poziomu odpowiadającego napędom elektrycznym tej samej wielkości.

Systemy hydrauliczne podłączone do Internetu jako część środowiska Internetu rzeczy IoT
Inteligentne układy hydrauliczne podłączone do Internetu zapewniają ogromne możliwości w zakresie komunikacji. Obrazują one różne etapy procesu z zastosowaniem precyzyjnej skali. Zawory analogowe staną się bardzo ekonomiczne, jeśli będą widoczne w postaci cyfrowej zgodnie ze standardem IO-Link oraz będą wymieniać dane z systemem sterowania. Inteligentne zawory z własnymi elektronicznymi układami sterującymi i połączeniami opartymi na magistrali typu fieldbus są równie wygodne
w użyciu jak napędy elektryczne. Są one uruchamiane, eksploatowane i diagnozowane za pomocą oprogramowania. Ponadto moduły typu „plug & produce” z własnymi systemami sterującymi udostępniają bezpośrednio interfejs OPC UA typu klient/serwer na potrzeby komunikacji z systemami informatycznymi wyższego poziomu. Te podłączone do Internetu systemy hydrauliczne stanowią już część Internetu przedmiotów w środowiskach produkcyjnych.

Łatwa konserwacja i diagnostyka
Na czym polega różnica między prądem elektrycznym a olejem hydraulicznym? Prąd można tylko zmierzyć, podczas gdy olej – zmierzyć, poczuć i zobaczyć. To przydatne, gdy trzeba znaleźć informacje o stanach operacyjnych oraz określić na tej podstawie możliwe zużycie i oczekiwany cykl życia. Mając kilka danych z czujnika, takich jak różnica ciśnień, temperatura oleju, optycznie zmierzone zanieczyszczenie lub wzrost ciśnienia w czasie, oprogramowanie może dokładnie określić stan systemu. Rexroth bezpośrednio włącza tego rodzaju logikę oceny w swoje zasilacze hydrauliczne najnowszej generacji.


Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy i sterowania firmy Bosch Rexroth, które wprawiają w ruch maszyny i urządzenia każdego formatu. Przedsiębiorstwo posiada szerokie doświadczenie w aplikacjach mobilnych, maszynowych i projektowych, jak również automatyzacji przemysłu. Dzięki inteligentnym komponentom, niestandardowym rozwiązaniom systemowym i usługom Bosch Rexroth tworzy niezbędne środowisko dla w pełni połączonych aplikacji. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i sterowań, przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu, jak również oprogramowanie i interfejsy do rozwiązań wykorzystujących internet rzeczy. Przedsiębiorstwo, obecne w ponad 80 krajach, osiągnęło w 2018 roku obroty w wysokości 6,2 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie 32,300 pracowników.

Więcej informacji: www.boschrexroth.pl
Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2018) i wygenerowała w 2018 roku obrót w wysokości 77,9 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Grupa Bosch zatrudnia 69,500 współpracowników w zakresie badań i rozwoju w 125 miejscach na całym świecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl oraz http://twitter.com/BoschPresse.


Kontakt dla czytelników:
dr inż. Arkadiusz Gierczak
Tel.: +48 71 3647328
E-Mail: arkadiusz.gierczak@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl

Bosch Rexroth Sp. z o.o. Centrala:
ul. Jutrzenki 102/104, 02-230 Warszawa
Tel.: (22) 738 18 00, Fax: (22) 758 87 35
info@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl
Biura Regionalne:
Gdańsk: ul. Galaktyczna 32, 80-299 Gdańsk
tel.: (58) 520 89 90, fax: (58) 552 54 75
gdansk@boschrexroth.pl
Katowice: ul. Wiejska 46, 41-253 Czeladź
tel.: (32) 363 51 00, fax: (32) 363 51 01
katowice@boschrexroth.pl
Poznań: ul. Krucza 6, 62-080 Tarnowo Podgórne
tel.: (61) 816 77 60, fax: (61) 816 77 64
poznan@boschrexroth.pl
Rzeszów: ul. Hoffmanowej 19, 35-016 Rzeszów
tel.: (17) 275 55 00, fax: (17) 275 55 09
rzeszow@boschrexroth.pl
Szczecin: ul. Królowej Korony Polskiej 24, 70-486 Szczecin
tel.: (91) 483 67 82, fax: (91) 435 89 77
szczecin@boschrexroth.pl
Wrocław: ul. Kwiatkowskiego 4, 52-407 Wrocław
tel.: (71) 364 73 20 , fax: (71) 364 73 24
wroclaw@boschrexroth.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *