Wydarzenia

ABB i Polska Grupa Górnicza S.A. nawiązały współpracę

By  | 

ABB i Polska Grupa Górnicza S.A. nawiązały współpracę, aby wdrażać technologie, które będą podnosić efektywność wydobycia i bezpieczeństwo pracy w kopalniach.

Firma ABB nawiązała bliską współpracę z ważnym klientem z branży wydobywczej, Polską Grupą Górniczą S.A. (PGG), na rzecz nowych możliwości wykorzystania technologii cyfrowych wchodzących w skład portfolio ABB Ability MineOptimize, aby poprawić wybrane aspekty operacyjne w kopalniach należących do PGG, a także nieść korzyści dla całej branży wydobywczej.

Polska Grupa Górnicza S.A. (PGG) to lider w wydobyciu węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Spółka systematycznie udoskonala swój proces produkcji, a niedawno utworzyła Biuro Innowacji i Implementacji Nowych Technologii. Jest ono odpowiedzialne za pozyskiwanie i wdrażanie nowych technologii przy współudziale instytucji naukowo-badawczych oraz firm okołogórniczych w kraju i za granicą. ABB wesprze zespół PGG wykorzystując swoje doświadczenie w zakresie elektryfikacji, automatyzacji i cyfryzacji w branży wydobywczej.

Połączenie know-how Polskiej Grupy Górniczej oraz globalnych doświadczeń i możliwości specjalistów ABB otwiera drogę do tworzenia nowych rozwiązań, które będą odpowiadać na potrzeby górnictwa.

Innowacyjność jest wpisana w DNA naszej firmy, dlatego chętnie angażujemy się we współpracę na rzecz rozwoju praktycznych form wykorzystania zaawansowanych technologii, takich jak portfolio ABB Ability MineOptimize. Razem z naszym klientem, Polską Grupą Górniczą, pracujemy nad nowymi możliwościami, jakie  dają technologie cyfrowe, aby pomóc poprawić efektywność kopalń, bezpieczeństwo pracy i odpowiadać na nowe potrzeby i uwarunkowania na rynku – mówi Paweł Łojszczyk, prezes zarządu i dyrektor zarządzający ABB w Polsce.

Tego typu rozwiązania pomagają zagwarantować dostarczanie odbiorcom taniej i wysokiej jakości energii poprzez podniesienie efektywności i optymalizację kosztów produkcji węgla kamiennego, a także utrzymanie wysokich standardów ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa pracowników.

ABB od dziesięcioleci jest producentem i dostawcą rozwiązań realizowanych „pod klucz” w zakresie elektryfikacji i automatyzacji, jak również dedykowanych systemów górniczych dla maszyn wyciągowych i transportu materiałów. Wspólnie ze swoimi klientami i partnerami eksperci firmy zastanawiali się, w jaki sposób można usprawnić obsługę kopalń oraz jak będzie wyglądał kolejny etap rozwoju górnictwa. Współpraca ta zaowocowała wieloma innowacyjnymi działaniami w zakresie rozwoju aplikacji i usług cyfrowych, które obecnie wchodzą w skład portfolio ABB Ability MineOptimize. Ten zestaw w pełni zintegrowanych cyfrowych rozwiązań górniczych obejmuje aplikacje i usługi zapewniające wysoki poziom obsługi oraz optymalizacji procesów i produkcji.

Aplikacje cyfrowe ABB Ability Mine Optimize oparte są na platformach zarządzania automatyką i informacjami, ABB Ability. Ich sprawdzone, znormalizowane elementy składowe są powiązane poziomo i pionowo, co zapewnia dostęp do właściwych informacji, we właściwym czasie.

Rozwiązanie Process and Power Control zwiększa efektywność pracy operatora, koncentrując się na zapewnianiu informacji o aktualnej sytuacji w celu uniknięcia błędów obsługi, które powodują straty w zakresie produktywności.  Zaawansowane sterowanie procesami w sposób automatyczny zmniejsza zużycie energii i zwiększa produktywność przy zachowaniu pożądanej jakości. Działający całodobowo system zarządzania zasobami Asset Management and Condition Monitoring minimalizuje nieplanowany czas przestoju i zwiększa dostępność sprzętu, jednocześnie pomagając zoptymalizować czynności związane z ich utrzymaniem.  Systemy zarządzania operacjami zapewniają nowy poziom przejrzystości operacji górniczych, aby umożliwić operatorowi reagowanie w czasie rzeczywistym na wszelkie zakłócenia i pomóc im w planowaniu poprzez automatyczne harmonogramowanie. Efektem tego jest znacznie lepsze wykorzystanie floty mobilnej. Systemy zarządzania informacjami produkcyjnymi konsolidują dane dotyczące zakładu oraz przedsiębiorstwa i zapewniają wgląd w informacje, jak również wskaźniki KPI w zrozumiałych zestawieniach i raportach.

Firma ABB już od wielu lat dostarcza technologie Polskiej Grupie Górniczej. Kopalnie Ziemowit i Jankowice korzystają m.in. z jej maszyn wyciągowych, a część urządzeń w  kopalni Marcel napędzają falowniki wyprodukowane w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim.


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *