Robotyka / Sterowanie

Asystent linii produkcyjnej APAS: ciągły strumień materiału bez ogrodzenia

By  | 

Automatyzacja na małej powierzchni ze swobodnym dostępem do wszystkich maszyn: przed takimi wyzwaniami stoi obecnie intralogistyka. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, producenci tworzą zwarte systemy, które mogą pomieścić jak najwięcej maszyn na jak najmniejszej powierzchni, zapewniając zarazem łatwy dostęp. Asystent linii produkcyjnej APAS to robot firmy Bosch Rexroth współpracujący bez ogrodzenia, stanowiący podstawę zautomatyzowanego, zintegrowanego systemu logistyki z funkcjami śledzenia produktów. Wbudowana kamera umożliwia niezawodne rejestrowanie i chwytanie elementów, gwarantując bezpieczny przepływ towarów.

 

Asystent linii produkcyjnej APAS to robot zintegrowany z linią montażową, który nie wymaga ogrodzenia

Dzięki unikalnym zabezpieczeniom bezdotykowym robot ten, który jest w sprzedaży od stycznia 2018 r. znakomicie sprawdza się w rozwiązaniach współpracy człowieka i robota (HRC): materiał produkcyjny jest podawany w trybie ciągłym lub automatycznie przy użyciu wózków wahadłowych. Dzięki wbudowanej kamerze ramię robota może wykrywać elementy także wtedy, gdy nie zostały idealnie podane, poprawnie je chwytać i układać na taśmie przenośnikowej lub wózku ze stosami blisterów. Firma Bosch Rexroth zapewnia w ten sposób ciągłość strumienia materiałów i wypełnia lukę między swoim nowym systemem transportu samojezdnego ActiveShuttle a wszechstronnymi systemami transportowymi. Dzięki zwartej konstrukcji ramię robota zajmuje mało miejsca i idealnie nadaje się do uzupełnienia lub rozbudowy istniejących systemów, nawet tam, gdzie operacje logistyczne nie były pierwotnie przystosowane do automatyzacji.

Automatyzacja na małej powierzchni z wysokim poziomem bezpieczeństwa

Ramię robota jest zintegrowane z linią produkcyjną bez ogrodzenia ani obudowy, a warstwa czujników pojemnościowych na jego powierzchni zapobiega kolizjom na poziomie wydajności d, kategoria 3. Dzięki dużemu zasięgowi czujników i bezdotykowemu wykrywaniu ludzi robot rozwija bezpieczną prędkość 0,5 m/s. Opcjonalna funkcja zwiększonego zasięgu monitorowania, np. przy użyciu skanera laserowego, jest montowana na wysokości od 90 do 110 cm i niezawodnie wykrywa pracowników z większej odległości. Umożliwia to zwiększenie prędkości działania robota do 2,3 m/s. Dla logistyków i organizatorów produkcji, którzy muszą doposażać w roboty istniejące hale i systemy maszyn, oznacza to, że prawie nie będą musieli niczego zmieniać w ich układzie.

Inteligentne sterowanie strumieniem materiałów zgodnie z wymogami Logistyki 4.0

W celu zapewnienia inteligentnego sterowania strumieniem materiałów asystent linii produkcyjnej APAS może zostać podłączony w sposób umożliwiający korzystanie z funkcji Track and Trace. Wbudowana kamera rejestruje np. kod produktu, a system wyższego poziomu informuje robota, na którym nośniku towarów i na którym przenośniku należy odłożyć produkt, aby przechodzić do kolejnych etapów produkcji. Zintegrowana automatyzacja strumienia produkcji, zaczynając od systemu transportowego ActiveShuttle przez asystenta linii produkcyjnej APAS HRC po wszechstronny system transportowy TS 2 była prezentowana w akcji na targach LogiMAT w Stuttgarcie, w Niemczech.

 

Zdj. 1. Robot HRC umożliwia przejrzystą logistykę na małej powierzchni


Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy i sterowania firmy Bosch Rexroth, które wprawiają w ruch maszyny i urządzenia każdego formatu. Przedsiębiorstwo posiada szerokie doświadczenie w aplikacjach mobilnych, maszynowych i projektowych, jak również automatyzacji przemysłu. Doświadczenie to wykorzystuje przy opracowywaniu innowacyjnych komponentów, indywidualnych rozwiązań systemowych oraz usług. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i sterowań, przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu. Przedsiębiorstwo, obecne w ponad 80 krajach, osiągnęło w 2016 roku obroty w wysokości 5 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie 29 500 pracowników. Więcej informacji: www.boschrexroth.pl.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 400 500 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2017) i wygenerowała w 2017 roku obrót w wysokości 78 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. W roku 2015 Bosch zgłosił ok. 5 400 patentów. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Grupa Bosch zatrudnia 62,500 współpracowników w zakresie badań i rozwoju w 125 miejscach na całym świecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl oraz http://twitter.com/BoschPresse.


Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Adam Piszczatowski
Bosch Rexroth, Polska
Tel.: +48 22 738 19 66
E-Mail: adam.piszczatowski@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *