Automatyka i mechanika

Bezpieczeństwo przy wysokich prędkościach dzięki systemowi e-prowadników igus w robocie liniowym

By  | 

e-prowadnik montowany na boku od igus, zapewnia niezawodne zasilanie szybkich i lekkich robotów liniowych

Dwa razy szybszy i o połowę lżejszy: to właśnie wyróżnia robota liniowego z napędem FIBRO LÄPPLE TECHNOLOGY (FLT) od innych rozwiązań. Aby robot kartezjański mógł szybko i niezawodnie pracować, potrzebne jest kompaktowe, trwałe i ciche zasilanie. Zamontowany na boku system e-prowadników igus z konfekcjonowanymi przewodami chainflex, okazał się optymalnym rozwiązaniem.

Roboty liniowe są często wybieranym rozwiązaniem w zakresie automatyzacji wybranych procesów związanych z transportem wewnętrznym, np. w rozwiązaniach typu pick and place. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na szybkie oraz ekonomiczne rozwiązania, firma FIBRO LÄPPLE TECHNOLOGY opracowała robota liniowego, który spełnia wymagania związane z maksymalizacją wydajności produkcji. W nowej konstrukcji z włókna węglowego, kartezjański robot z silnikiem pozwala zaoszczędzić nawet do 50 procent masy w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. Redukcja masy umożliwia dwukrotnie większą prędkość i dokładność pozycjonowania, oraz przyspieszenie do 26 m/s2. Zamiast napędu zębatkowego, projektanci wybrali napęd liniowy, ponieważ pozwala on na bardzo wysoką dynamikę. Samonośny e-prowadnik serii E4.1 firmy igus zapewnia bezpieczne zasilanie dla osi Z. Integracja odpowiedniego rozwiązania dla e-prowadnika w kompaktowej przestrzeni montażowej osi X była wyzwaniem, ponieważ klasyczny ślizg lub samonośne rozwiązanie nie wchodziło w rachubę z powodu występowania wysokich sił. „Wspólnie z igus zdecydowaliśmy się na montowany na boku e-prowadnik”, wyjaśnia Boris Bind, szef działu projektowania i rozwoju mechanicznego w FIBRO LÄPPLE TECHNOLOGY.

Kompletny system zasilania bezpośrednio z jednego źródła
e-prowadnik serii E4.1 jest stosowany z dodatkowymi elementami ślizgowymi, które zmniejszają zużycie. Projektanci wykorzystali również gamę przewodów igus. Wybrali konfekcjonowane przewody chainflex – tak zwane readycables – zaprojektowane specjalnie do pracy w e-prowadnikach. Dzięki dużej liczbie testów we własnym laboratorium badawczym o powierzchni 3800 metrów kwadratowych, posiadają one również gwarancję na 36 miesięcy. Cały system jest umieszczony w specjalnej rynnie, która dodatkowo minimalizuje hałas i zwiększa niezawodność systemu.

Zamontowany na boku system e-prowadników igus zapewnia bezpieczne prowadzenie przewodów osi X, kartezjańskiego robota z napędem firmy FIBRO LÄPPLE TECHNOLOGY. (Źródło: igus GmbH)

Zamontowany na boku system e-prowadników igus zapewnia bezpieczne prowadzenie przewodów osi X, kartezjańskiego robota z napędem firmy FIBRO LÄPPLE TECHNOLOGY. (Źródło: igus GmbH)


KONTAKT Z PRASĄ w igus Polska:

Paulina Szczepańska
Marketing Specialist

igus Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C
02-234 Warszawa
Mobile: 666 842 679
Faks: 22 863 61 69
pszczepanska@igus.net

www.igus.pl


PRESS CONTACT in igus GmbH:

Oliver Cyrus
Head of PR & Advertising
Anja Görtz-Olscher
PR and Advertising

igus GmbH
Spicher Str. 1a
D-51147 Köln
Tlf.. +49 (0) 22 03 / 96 49 – 459
Fax +49 (0) 22 03 / 96 49 – 631
ocyrus@igus.net
agoertz@igus.net
www.igus.de


INFORMACJA O IGUS:
Firma igus jest światowym liderem w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. To rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Kolonii ma swoje oddziały w 35 krajach i zatrudnia około 4 150 pracowników na całym świecie. W 2018 roku firma igus wygenerowała obroty rzędu 748 milionów Euro. igus ma największe w swojej branży laboratoria badań i fabryki, dzięki czemu może w bardzo krótkim czasie zaoferować klientom innowacyjne i dostosowane do ich potrzeb produkty i rozwiązania


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *