Studium Przypadku

Branża Automotive: oszczędności rzędu 577.000 € / rok – case study z udziałem NSK

By  | 

Duży zakład motoryzacyjny w Meksyku, doświadczając w ciągu miesiąca średnio czterech awarii prowadnic liniowych w maszynach do mycia podzespołów o krytycznym znaczeniu dla procesu, odnotował znaczne oszczędności po zastosowaniu prowadnic liniowych z serii NH firmy NSK. Biorąc pod uwagę wcześniejsze koszty związane z przestojami w produkcji, wymianą części, robocizną i dodatkowym smarowaniem, zakład oszczędza 696.155 USD (ok. 577.314 EUR) rocznie.

Dwie automatyczne myjki części pełnią istotną rolę w procesie budowy silników w zakładzie motoryzacyjnym. Jedna maszyna zmywa z bloków silników zanieczyszczenia po obróbce, natomiast druga wykonuje to samo zadanie w przypadku głowic silników. Krytyczną naturę procesu podkreśla fakt, że zakład montuje średnio 60 silników na minutę. Przeprowadzony przez ekspertów NSK pełny przegląd zastosowania w ramach Programu Wartości Dodanej AIP ujawnił, że dwie myjki komponentów były narażone na intensywne działanie korozji, wywołane przez roztwór myjący, stanowiący mieszaninę pozostałości metalu, chłodziwa i chemikaliów czyszczących. Proces utleniania spowodował przedwczesne uszkodzenia łożysk w czterech prowadnicach liniowych zamontowanych na spodzie maszyny, prowadząc do powstania zatarć. Zespół specjalistów NSK zarekomendował w tym przypadku zastosowanie prowadnic liniowych z serii NH.

Wysokiej jakości prowadnice liniowe NH/NS zapewniają dłuższą żywotność dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak specjalnie opracowana geometria rowków. Jednocześnie nawet o 30 % wyższa obciążalność dynamiczna zapewnia dwukrotnie większą trwałość zmęczeniową w porównaniu z produktami poprzedniej generacji przy wykorzystaniu kompaktowej i lekkiej konstrukcji.

Co ważne, seria NH jest dostępna z szeregiem innowacyjnych powłok zapewniających ochronę przed trudnymi warunkami pracy. W zakładzie motoryzacyjnym firma NSK zaleciła proces chromowania twardego, aby zapewnić zarówno odporność na korozję, jak i zwiększoną trwałość. Prowadnice liniowe NH, dostarczane w długości 360 mm, tak by pasowały do automatycznych myjek, zostały ponadto wyposażone w podwójne uszczelki, metalową osłonę i zespół smarujący K1 firmy NSK, zapewniający długotrwałą bezobsługową pracę. Rozwiązanie K1 jest idealne do zastosowań, w których regularne uzupełnianie smaru jest trudne lub gdy może zostać łatwo wymyty.

Po udanym okresie próbnym bez żadnych uszkodzeń prowadnice liniowe serii NH zastosowane w myjkach podzespołów zapewniają znaczne oszczędności rok do roku.

Nowy film na temat prowadnic liniowych NH/NS jest dostępny na YouTube pod adresem: https://youtu.be/_62TERdoodU

Zdjęcie: 
1) Prowadnice liniowe NSK serii NH do myjek komponentów silników zostały poddane procesowi chromowania twardego, co chroni je przed wysoce korozyjnym środowiskiem pracy.


O NSK Europe
NSK Europe Ltd. jest europejskim oddziałem japońskiej firmy NSK produkującej łożyska z siedzibą w Tokio. Firma została założona w 1916 r. i zatrudnia obecnie około 30.4 tys. osób na całym świecie. Produkty i rozwiązania oferowane przez tego dostawcę dla firm przemysłowych i motoryzacyjnych można znaleźć wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się elementy związane z ruchem. Oprócz prawie wszystkich typów łożysk tocznych, portfolio firmy obejmuje zespoły łożyskowe w obudowach, technologię liniową, łożyska piast kół, łożyska przekładni i silnika oraz układy kierownicze. Firma pragnie osiągnąć perfekcję we wszystkich swoich działaniach biznesowych. Jej celem jest bycie liderem w swojej branży pod względem jakości, do czego dąży poprzez ciągły proces doskonalenia, rozwoju optymalnego produktu, optymalizację procesów produkcyjnych i proklienckie nastawienie procesów obsługi. W roku podatkowym 2020, ponad 4,35 tys. pracowników NSK Europe Ltd. wygenerowało sprzedaż przekraczającą 792 mln euro.
www.nskeurope.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *