Automatyka i mechanika

Cyfrowa transformacja techniki przemieszczeń liniowych

By  | 

„Producenci maszyn doświadczają obecnie głębokiej zmiany pokoleniowej. Wszyscy inżynierowie i projektanci przed trzydziestką wyrośli w świecie z telefonami komórkowymi i internetem. Technologia cyfrowa odgrywa bardzo dużą rolę w ich życiu prywatnym, więc ich strategie rozwiązywania problemów są diametralnie różne niż ich starszych kolegów.”

Wkracza to w coraz większym stopniu do zawodowego korzystania z technologii. Nowe pokolenie szuka konkretnych rozwiązań funkcji i procesów automatyzacji, a nie podzespołów i systemów. Mają uzasadnione oczekiwanie, że wszystkie aplikacje, kanały informacyjne i platformy powinny być równie łatwe w obsłudze jak te, którymi posługują się w życiu prywatnym. Dotyczy to także wyboru, wymiarowania i konfigurowania techniki przemieszczeń liniowych. Firma Bosch Rexroth wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom w coraz większej liczbie zadań automatyzacji.

Cyfrowe narzędzia inżynierskie i konfiguratory asystują użytkownikom na każdym etapie projektu. W przyszłości zostanie to jeszcze bardziej uproszczone, m.in. przy użyciu interaktywnych stron internetowych z funkcją chatu. Użytkownicy będą wykonywali swoje projekty bezpośrednio na cyfrowych bliźniakach konfigurowanych przez siebie podzespołów i systemów.

Producenci podzespołów i systemów techniki przemieszczeń liniowych stoją przed olbrzymim wyzwaniem. Z jednej strony parametry mechaniczne pozostają decydującym kryterium wyboru podzespołów. Równocześnie użytkownicy oczekują dodatkowych rozwiązań o wyższym stopniem integracji funkcji i z rozbudowanymi możliwościami komunikacyjnymi na potrzeby funkcji i procesów automatyzacji.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku firma Bosch Rexroth nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami. Przykładowo podzespoły i systemy techniki przemieszczeń liniowych marki Rexroth będą w przyszłości opatrzone cyfrową tabliczką znamionową. Ułatwi to ich uruchamianie, a także pozwoli na odczytanie wszystkich niezbędnych danych w trakcie przeglądu. Wkrótce na rynek trafią mechanizmy śrubowo-toczne z inteligentnymi czujnikami. Rejestrują one takie dane bieżące, jak temperatura i drgania. Na podstawie tych danych zintegrowane rozproszone układy analityczne będą za pomocą algorytmów ustalały stopień zużycia w celu monitorowania stanu osi liniowych. Kolejny pomysł to projektowanie kompletnych modułów mechatronicznych do wykonywania takich funkcji jak łączenie i dociskanie. Przykładem takiego produktu jest nowy zestaw Smart Press Kit firmy Bosch Rexroth, rozwiązanie Plug & Produce, które użytkownik musi tylko sparametryzować. Podobnie jak wszystkie nowe systemy, rozwiązanie to może komunikować się za pośrednictwem otwartych interfejsów.

Cyfrowa transformacja będzie kontynuowana. Grupa Bosch staje się wiodącą firmą w świecie Internetu Rzeczy (IoT), a inżynierowie i badacze z różnych jej działów wspólnie realizują wiele projektów rozwojowych. Nasz dział techniki przemieszczeń liniowych korzysta z unikalnego know-how Grupy Bosch, czy to w dziedzinie czujników, czy to programowania.

Nowe pokolenie inżynierów ma wysokie oczekiwania, a technika przemieszczeń liniowych coraz skuteczniej wychodzi im naprzeciw. Jest łatwa w użyciu w całym procesie inżynierskim, zawiera coraz więcej funkcji konserwacji predykcyjnej i optymalizacji procesów, a jej cyfrowe imitacje będą doskonale pasowały do wirtualnych projektów i strumieni wartości w przyszłości.

 

Zdj.1. Dr Ulf Lehmann, szef działu techniki przemieszczeń liniowych w firmie Bosch Rexroth AG


Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy i sterowania firmy Bosch Rexroth, które wprawiają w ruch maszyny i urządzenia każdego formatu. Przedsiębiorstwo posiada szerokie doświadczenie w aplikacjach mobilnych, maszynowych i projektowych, jak również automatyzacji przemysłu. Doświadczenie to wykorzystuje przy opracowywaniu innowacyjnych komponentów, indywidualnych rozwiązań systemowych oraz usług. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i sterowań, przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu. Przedsiębiorstwo, obecne w ponad 80 krajach, osiągnęło w 2016 roku obroty w wysokości 5 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie 29 500 pracowników. Więcej informacji: www.boschrexroth.pl.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 400 500 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2017) i wygenerowała w 2017 roku obrót w wysokości 78 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. W roku 2015 Bosch zgłosił ok. 5 400 patentów. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Grupa Bosch zatrudnia 62,500 współpracowników w zakresie badań i rozwoju w 125 miejscach na całym świecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl oraz http://twitter.com/BoschPresse.


Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Adam Piękoś
Tel.: +48 17 275 55 04
E-Mail: adam.piekos@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *