IT

Data Center Rittal, czyli nowoczesne IT dla przemysłu

By  | 

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle fabryk i przedsiębiorstw, m.in. na terenie zakładów thyssenkrupp Steel w Duisburg-Bruckhausen. Mowa o Data Center Rittal, czyli nowoczesnym rozwiązaniu IT dla przemysłu.

Poszukiwania rozwiązania w thyssenkrupp zaczęły się w 2016 roku. Zarząd thyssenkrupp Steel zdecydował wówczas, by zmodernizować produkcyjną infrastrukturę IT w całym koncernie, a w przyszłości nie zarządzać nią przez usługodawców, tylko przenieść władzę nad tymi niezwykle ważnymi pod względem konkurencji danymi z powrotem do przedsiębiorstwa. Z pomocą przyszli eksperci Rittal. Po wspólnej fazie analiz obie firmy zdefiniowały niezbędne specyfikacje, w których w równym stopniu wykorzystano wiedzę technologiczną pracowników thyssenkrupp oraz know-how Rittal. Tak właśnie powstało rozwiązanie Data Center Rittal oraz jego cyfrowy bliźniak.

Cyfryzacja zmienia produkcję stali

Wysokie temperatury, hałas, brud i ogromne piece hutnicze – tak było kiedyś. Przyszłość produkcji stali w thyssenkrupp to cisza, czystość i chłód. Na dzisiejszą produkcję ponad 2000 wyrobów stalowych w thyssenkrupp Steel w Duisburg-Bruckhausen w coraz większym stopniu wpływa cyfryzacja – zapewniając lepsze warunki do produkcji towarów dopasowanych do życzeń klientów oraz optymalizacji procesów logistycznych i magazynowych.

Nasze doświadczenia z kontenerami Rittal są bardzo pozytywne”, mówi kierownik projektu i dodaje: „Stały się naszym standardem zakładowym i elementarnym komponentem docelowej architektury naszego IT w produkcji”.

IT z kontenera

Podłoga wewnątrz wykonana jest z szarego kauczuku. Za potrójnie zabezpieczonymi drzwiami, po lewej i po prawej stronie, wzdłuż białych blaszanych ścian biegną dwa korytarze o szerokości od 60 do 100 centymetrów – wystarczająco szerokie, by umożliwić sprawne poruszanie się w środku. Wewnątrz znajduje się prawie tuzin szaf wyposażonych w precyzyjnie okablowane oraz cicho szumiące serwery. Siedem klimatyzatorów utrzymuje wewnętrzną temperaturę na stałym poziomie 22 stopni Celsjusza, a system wczesnego wykrywania i gaszenia ognia gazem Novec 1230 chroni infrastrukturę IT przed szkodami w razie pożaru.

„Modułowe kontenery Rittal idealnie odpowiadają na nasze potrzeby” mówi menedżer projektu, Stefan Willing.

Cyfrowy bliźniak

Nieodzowną podstawą pomagającą sprostać wyzwaniom cyfryzacji okazuje się zgodna z duchem czasu infrastruktura IT, która może być użytkowana zarówno bezpośrednio w pobliżu zakładów produkcyjnych, jak również przez zewnętrznych usługodawców. Rozwiązanie, które zachowuje najważniejszą dla działalności wiedzę w firmie i chroni ją przed atakami fizycznymi oraz wirtualnymi. W skrócie – cyfrowy Fort Knox.

Rozwiązaniem takim jest ustawiony w pobliżu danego zakładu drugi kontener, do którego sukcesywnie przenoszone jest IT z działów produkcji. Montaż oraz wyposażenie jest takie samo dla obu kontenerów: od klimatyzacji, przez system wykrywania i gaszenia pożaru, szafy, aż po dokładną długość oraz oznakowanie potrzebnych kabli i złączy. Tak powstaje cyfrowy bliźniak, który umożliwia bezpieczną konserwację oraz wirtualne zarządzanie zasobami MicroDC, ochronę przeciwpożarową oraz kontrolę dostępu.

Kolejne inwestycje

Poza parą kontenerów przy zakładzie w miejscowości Duisburg-Hamborn druga i trzecia para znalazły się w lokalizacji Duisburg-Beeckerwerth, w zakładzie gorącej taśmy nr 2 i zakładzie walcowania na zimno nr 2. W czwartej parze umieszczono Management Data Center, które kontroluje sytuację we wszystkich innych kontenerach.

Firmy thyssenkrupp Steel i Rittal mają już na oku lokalizację numer 5 – Dortmund Westfalenhütte. Poza istniejącym zakładem walcowania na zimno nr 3 nowoczesne IT produkcyjne otrzymała również linia cynkowania. Program zakończy się na obiektach w Bochum i Siegerland.

Więcej informacji nt. rozwiązań IT firmy Rittal są dostępne na stronie https://www.rittal.com/it-solutions/en/?homepage=de-de&cHash=9a1bc7307e824c3883cccf6cbe2d97f0

 

Zdj.1. Standardowe kontenery data center Rittal wspierają thyssenkrupp Steel w cyfryzacji procesów w pobliżu produkcji.

 

Zdj.2. MicroDC są w całości zarządzane zdalnie i zintegrowane z procesami zakładu. Stefan Willing (po lewej) i Thomas Jahn już planują dalszą rozbudowę.

 

Źródło: Rittal Sp. z o.o.


O firmie Rittal

Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji to wiodący światowy dostawca systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal można znaleźć w ponad 90 procentach wszystkich branż na całym świecie.

Dostawca innowacyjnych rozwiązań IT – od Edge po Hyperscale Computing

Wspólnie z partnerami „Rittal Ecosystem IT” dostarcza komponenty, systemy, a także rozwiązania spełniające wszelkie wymagania skalowalnego i ekonomicznego środowiska IT dla scenariuszy Edge oraz Cloud. Oferta obejmuje produkty od lokalnych data center, przez pojedyncze szafy i gotowe centrum danych w kontenerze, aż po Datacenter as a Service (DCaaS). Platformy Private Cloud i Managed Services pochodzą od iNNOVO Cloud. Poza tym Rittal oferuje wszystkie elementy z jednego źródła – od planowania, przez implementację, aż po użytkowanie i optymalizację infrastruktury IT – dla całego cyklu życia centrów danych.

Rittal Lefdal Mine Datacenter o powierzchni 120 000 m² i potencjalnej pojemności 200+ megawatów to jedyna w swoim rodzaju lokalizacja data center wyróżniająca się wysoką efektywnością, dbałością o środowisko naturalne i bezpieczeństwem. Położone nad norweskim fiordem centrum danych jest zasilane wyłącznie z wykorzystaniem energii odnawialnych z otoczenia.

Rittal został założony w roku 1961 i jest największym przedsiębiorstwem prowadzonej przez właściciela Friedhelm Loh Group. Grupa jest obecna na całym świecie z 18 fabrykami i 80 międzynarodowymi spółkami córkami. Cała grupa zatrudnia 11 500 pracowników, a jej obroty w 2017 roku wyniosły 2,5 miliarda euro.

Rittal Sp. zo.o.  został założony w 1999 roku i obecnie jest powszechnie znaną oraz rozpoznawalną marką w Polsce, gwarantującą najlepszej jakości produkty, doradztwo techniczne, obsługę Klienta oraz serwis.

Pozostałe informacje są dostępne na stronie www.rittal.de/it-solutions i www.friedhelm-loh-group.com.

Dane adresowe firmy Rittal:

Rittal Sp. z o.o.
Krakowiaków 48
02-255 Warszawa
www.rittal.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *