IT

Łatwa ocena potencjału tworzenia wartości

By  | 

Porównanie stanu docelowego do stanu rzeczywistego w ciągu kilku minut.

Zdj.1. Eplan prezentuje narzędzie »Panel Building Automation Matrix» (PAM), stworzone na podstawie badań 150 firm, w tym zdefiniowanych studiów przypadków.

 

W jaki sposób można zoptymalizować łańcuch wartości przy budowie panelu sterowniczego? Na jakim etapie znajdują się firmy, jeśli chodzi o cyfrowe, zautomatyzowane metody pracy dostępne obecnie? Eplan prezentuje narzędzie »Panel Building Automation Matrix» (PAM), stworzone na podstawie badań 150 firm, w tym zdefiniowanych studiów przypadków. Przy użyciu PAM konsultanci EPLAN są w stanie przeanalizować w ciągu kilku minut procesy specyficzne dla klienta przy budowie panelu sterowniczego. Porównanie wyników pokazuje indywidualny potencjał oszczędności, który może być jednocześnie wdrożony przez EPLAN i Rittal w obszarze technologii maszyn, oprogramowania i doradztwa.

Digitalizacja wzdłuż całego łańcucha wartości oraz spójność danych we wszystkich procesach i systemach – są to warunki wstępne do automatyzacji procesów w inżynierii sterowania i budowie paneli sterowniczych. Jaki jest jednak obecny stopień cyfryzacji w branży? Gdzie nadal można znaleźć potencjał? Wiele firm po prostu nie wie, od czego zacząć.

Analiza metod pracy za pomocą testów porównawczych
EPLAN może pomóc w tym zakresie: nowa metoda oparta na oprogramowaniu wykorzystuje badania przeprowadzone w 150 firmach na całym świecie w celu określenia potencjału optymalizacji, który jest łatwy do osiągnięcia w ścisłej współpracy z EPLAN i Rittal w zakresie maszyn, oprogramowania i doradztwa. Efektem tego jest wyższy stopień digitalizacji w produkcji oraz automatyzacja powtarzających się zadań.

»Panel Building Automation Matrix (PAM) to opracowane przez nas narzędzie, które analizuje metody pracy firmy w inżynierii sterowania i projektowaniu paneli montażowych oraz uwidacznia niewykorzystany potencjał w procesach produkcyjnych», powiedział Haluk Menderes, dyrektor zarządzający Eplan.

PAM oferuje analizę i ocenę bieżącego przebiegu prac przy produkcji paneli sterujących pod względem rentowności i wydajności. Ocena zawiera zalecenia dotyczące optymalizacji, wdrożenia i niezbędnych inwestycji. Dla klientów interesujące są informacje o oszczędności czasu w różnych obszarach przepływu prac – w tym prowadzenia okablowania, etykietowania i produkcji sterowanej numerycznie. Precyzyjna analiza ROI dostarcza informacji np. o tym, kiedy zwróci się inwestycja w oprogramowanie.


Zdj. 2. Panel Building Automation Matrix (PAM) to opracowane przez nas narzędzie, które analizuje metody pracy firmy w inżynierii sterowania i projektowaniu paneli oraz uwidacznia niewykorzystany potencjał w procesach produkcyjnych», powiedział Haluk Menderes, dyrektor zarządzający Eplan.

 

Profesjonalne porady – właściwe wyniki
EPLAN korzysta globalnie z PAM od początku maja 2019 r., a opinie od pierwszych klientów w USA są entuzjastyczne.

“Dzięki PAM, EPLAN połączył swoje wieloletnie doświadczenie w budowie paneli w realny, spersonalizowany plan ROI w naszym zakładzie», powiedział Wright Sullivan, prezes A&E Engineering. Jacob Wilson, dyrektor ds. technicznych, sprzedaży i rozwoju w Design Ready Controls, powiedział: “PAM był w stanie dokładnie odtworzyć nasze bieżące operacje i czasy produkcji po zaledwie dwudziestominutowej ocenie».

To naturalnie motywuje firmy EPLAN i Rittal do dodawania kolejnych etapów procesu do analizy w przyszłości. Plany obejmują integrowanie dodatkowych narzędzi programowych firmy Rittal – jak również przegląd ROI w celu zakupu nowej maszyny Wire Terminal firmy Rittal do prowadzenia okablowania lub w pełni automatycznego centrum obróbczego Perforex. Analiza PAM jest prowadzona bezpłatnie przez dział sprzedaży i nie jest uzależniona od ewentualnego zakupu produktów EPLAN lub Rittal.

Badania dowodzą: projektowanie cyfrowe zamiast ręcznego prowadzenia kabli
Średni czas potrzebny technikowi na zainstalowanie przewodu elektrycznego w szafie sterowniczej wykorzystując schemat elektryczny wynosi 4,5 minuty. Około 31% całkowitego czasu zajmują zadania czysto przygotowawcze – w tym czytanie schematu i identyfikowanie zacisków. Kolejne 13 procent czasu poświęca się na przygotowanie przewodów – na przykład szacowanie ich długości. Pozostałe 56 procent czasu pracy przypada na rzeczywiste prowadzenie okablowania: przycinanie przewodów na długość, instalowanie końcówek, zaciskanie i układanie. (1) Jest to bardziej reguła niż wyjątek, że technik musi przeglądać schemat kilka razy podczas prowadzenia okablowania w celu zebrania niezbędnych informacji i uzupełnienia ich w razie potrzeby. Prowadzi to do straty około jednej trzeciej czasu pracy na czytanie i specjalistyczną interpretację dokumentów. Szczerze mówiąc, można to zrobić znacznie lepiej – mianowicie cyfrowo! Wybranym tutaj systemem jest EPLAN Smart Wiring, w którym dane opierają się na cyfrowym prototypie, który został już zweryfikowany, a zatem daje tylko poprawne wyniki.

 


Zdj. 3. Obecnie, procesy w inżynierii sterowania i budowie paneli montażowych muszą być wykonywane szybciej, taniej i dokładniej. Eplan i Rittal mają na to odpowiedź.

 

Zadeklarowany cel: zintegrowane procesy
Łącząc inżynierię i produkcję, EPLAN i Rittal tworzą doskonale skoordynowane kombinacje rozwiązań programowych, technologii systemów, maszyn i usług. Wartość dodana jest tu oczywista: zintegrowane rozwiązania zapewniają również wzrost wydajności w procesach produkcyjnych i nie tylko. W tym celu inżynieria i projektowanie z jednej strony, a przygotowanie do pracy i produkcja z drugiej są zintegrowane, tworząc ciągły proces. Do tego niezbędne są cyfrowe dane urządzeń, narzędzia programowe i standaryzowane interfejsy w produkcji.

Zdj. 4. Zwiększająca się złożoność technologii sterowania i jej komponentów, potrzeby klientów w zakresie indywidualizacji, krajowe i międzynarodowe standardy, zmiany wprowadzane w ostatniej chwili i coraz krótsze terminy dostaw powodują ogromną presję ekonomiczną przy budowie paneli montażowych.

 

Podsumowanie:
Zwiększająca się złożoność technologii sterowania i jej komponentów, potrzeby klientów w zakresie indywidualizacji, krajowe i międzynarodowe standardy, zmiany wprowadzane w ostatniej chwili i coraz krótsze terminy dostaw powodują ogromną presję ekonomiczną przy budowie paneli montażowych. Zamiast struktury, która opiera się na folderach, plikach z listami urządzeń, planami montażu i schematami, jako centralnymi dokumentami produkcyjnymi, procesy tworzenia wartości w inżynierii sterowania i budowania paneli montażowych muszą być wykonywane szybciej, taniej i dokładniej. Wymaga to zmiany myślenia w sektorze, który pozostaje związany tradycją. Jednak firmy zdały sobie sprawę, że największy potencjał do stawienia czoła konkurencji i stworzenia unikalnych punktów sprzedaży można znaleźć w zindywidualizowanym projekcie ich łańcucha wartości.


Eplan Software & Service

EPLAN Software & Service jest jednym z wiodących na świecie dostawców usług w zakresie rozwoju systemów CAx oraz konfiguracji i rozwiązań z zakresu mechatroniki, oferujący również klientom doradztwo w zakresie optymalizacji ich procesów inżynieryjnych. Dostarcza zarówno standaryzowane, jak i dostosowane do potrzeb klienta interfejsy do systemów ERP i PLM/PDM zapewniające spójność danych na etapie projektowania, przetwarzania zamówień i produkcji. Czynnikami zapewniającymi firmie sukces w zakresie inżynierii są spójna orientacja na potrzeby klienta, globalny system wsparcia technicznego oraz innowacyjność i doświadczenie w projektowaniu interfejsów. Jako dostawca globalny, EPLAN wspiera około 45.000 klientów z ponad 120.000 instalacji, oferując wysokiej jakości produkty pozwalające na maksymalne zwiększenie wydajności.

Firma EPLAN została założona w 1984 roku i wchodzi w skład grupy Friedhelm Loh. Friedhelm Loh Group prowadzi działalność w 18 zakładach produkcyjnych i 78 oddziałach międzynarodowych. Cała grupa zatrudnia ponad 11,500 osób i osiągnęła w 2015 roku przychody wynoszące około 2,2 miliarda euro. Po raz ósmy z rzędu została w 2016 roku uhonorowana tytułem “Top German Employer”. Dodatkowo, Friedhelm Loh Group uzyskał tytuł “Top vocational trainer” w badaniach prowadzonych przez Deutschland Test i Focus Money.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.eplan.de i www.friedhelm-loh-group.com.

www.eplan.pl

AB-MICRO Sp. z o.o.
ul. Grabowa 2
40-172 Katowice
Hangiel-Kozieł Dagmara
Phone : +48-32 721 60 03
Fax : +48-32 721 60 01
dagmara.hangiel@abmicro.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *