Energetyka

Dławiki mocy EATON do zastosowań motoryzacyjnych

By  | 

Elementy indukcyjne są podstawowym budulcem impulsowych przetwornic napięcia stosowanych do zasilania diod LED. Tak naprawdę to właśnie jakość i możliwości komponentów indukcyjnych decydują o tym, gdzie jeszcze upowszechnią się półprzewodnikowe źródła światła.

Firma Eaton znana jest przede wszystkim jako dostawca urządzeń i elementów przemysłowych, jednak w swoim szerokim portfolio posiada też bogaty wybór wyspecjalizowanych komponentów elektronicznych odznaczających się imponującymi parametrami. Poniżej prezentujemy jedne z takich produktów – dławiki mocy przeznaczone do budowy obwodów elektronicznych dla motoryzacji. Elementy te pochodzą z serii DRA, DRAQ oraz HCM1A i zostały zaprojektowane jako rozwiązanie pewnego konkretnego, bardzo istotnego problemu.

W tym artykule poruszamy takie tematy jak:

  • Trudne wyzwania na drodze do wdrożenia diod LED w pojazdach
  • Elementy certyfikowane do instalacji w pojazdach drogowych
  • Możliwości i parametry dławików serii DRA
  • Elementy indukcyjne o podwójnym uzwojeniu
  • Wysokie prądy i moc serii dławików HCM1A

Użycie diod LED pozwala projektować oświetlenie w fantazyjnych kształtach.

Zasilanie oświetlenia LED w pojazdach

Diody LED nieodwracalnie zmieniły dziedzinę oświetlenia, zwłaszcza w domach czy biurach. Jednak ze względu na swoją charakterystykę okazały się kłopotliwe w implementacji na polu przemysłu motoryzacyjnego. Przeszkodą była wydajność driverów, ponieważ typowe przetwornice typu LDO (Low Drop Out) nie są w stanie dostarczać mocy wystarczającej do zasilenia świateł mijania, drogowych czy też sygnalizacji stopu, która musi się odznaczać wysoką intensywnością, aby zapewnić widoczność nawet w słoneczny dzień.

Koszty obwodów zasilających, które nie tylko odznaczyłyby się odpowiednią wydajnością prądową, ale również odpornością na drgania, wstrząsy i wysokie temperatury (często pow. 120°C), sprawiły, że diody LED były stosowane głównie we wnętrzach lub w droższych samochodach. W segmencie konsumenckim stosowało się przede wszystkim lampy halogenowe czy ksenonowe, których podstawową wadą jest obecność ruchomych elementów, jak żarnik czy elektrody, o niskiej (w porównaniu do struktur półprzewodnikowych) żywotności.

Dławiki marki Eaton

W tym miejscu z pomocą przychodzą prezentowane rozwiązania marki Eaton. Dławiki te posiadają certyfikację AEC-Q200, czyli zostały przetestowane i dopuszczone do użytku w obwodach elektronicznych pojazdów drogowych. Ich tolerancja termiczna sięga od -40°C do 165°C (155°C dla serii HCM1A), dzięki czemu mogą pracować np. w komorze silnikowej. Zostały wykonane specjalnie z myślą o budowie przetwornic impulsowych typu „boost” i „buck” dla sektora motoryzacyjnego – nie tylko w zakresie oświetlenia, ale również do obwodów klimatyzacji i ogrzewania, do kontroli iluminacji wnętrza oraz w sterownikach silników elektrycznych o stosunkowo dużej mocy (pozycjonowanie foteli, podnoszenie/opuszczanie okien itp.). Są to komponenty typu SMD (montaż powierzchniowy) o niewielkich rozmiarach i dostępne w szerokim spektrum indukcyjności. Należą do trzech serii: DRA, DRAQ oraz HCM1A.

DRA127-101-R Wykonany w technologii SMD dławik serii DRA.

https://www.tme.eu/pl/katalog/?queryPhrase=eaton_202311&productListOrderBy=1000028&productListOrderDir=DESC

Seria DRA
Najszersza seria dławików motoryzacyjnych od Eaton w ofercie TME. Komponenty z tej grupy odznaczają się przede wszystkim wysoką gęstością mocy i wydajnością. Są dostępne w dwóch wymiarach podstawy 7,6×7,6mm lub 12,5×12,5mm (wysokości od 3,55mm do 8mm, zależnie od modelu). Asortyment obejmuje artykuły o indukcyjności od 290nH do 1001µH, mogące pracować z prądami do 15,9A (prąd nasycenia nawet 18,4A). Odznaczają się także optymalną ochroną EMI dzięki ekranowaniu magnetycznemu.

DRA (podstawa 7,6×7,6mm)

https://www.tme.eu/pl/katalog/?queryPhrase=eaton_202311%20dra7&productListOrderBy=1000028&productListOrderDir=DESC 

DRA (podstawa 12,5×12,5mm)

https://www.tme.eu/pl/katalog/?queryPhrase=eaton_202311%20dra1&productListOrderBy=1000028&productListOrderDir=DESC 

Seria DRAQ
Elementy DRAQ wyposażono w podwójne uzwojenie, dzięki czemu mogą pełnić funkcję transformatora/separatora (1:1), a także pracować jako dwa indukcyjne komponenty połączone szeregowo lub równolegle, dla uzyskania szerszego zakresu napięć lub prądów (izolacja między uzwojeniami na poziomie 200V AC). Podobnie jak w przypadku modeli DRA wyprowadzenia dławika zapewniają optymalną ochronę przed drganiami, zapewniając elementowi trwałe mocowanie nawet w trudnych warunkach. Inną cechą współdzieloną przez wszystkie prezentowane tu produkty Eaton jest niski poziom czułości na zawilgocenie (MSL: 1). Indukcyjność dostępnych z oferty TME dławików DRAQ sięga od 4,48µH do 217µH.

https://www.tme.eu/pl/katalog/?queryPhrase=eaton_202311%20draq&productListOrderBy=1000028&productListOrderDir=DESC 

Seria HCM1A
W grupie zawierają się najmniejsze z prezentowanych komponentów (m.in. 4,4×4,2×1,8mm). Mogą pracować z częstotliwościami nawet do 1MHz. Pozwala to na stosowanie ich w obwodach komunikacji radiowej. Dorównują parametrom ww. produktów, wyróżniając się nieznacznie niższą tolerancją termiczną (od -55°C do 155°C) – ale ich najistotniejszym atutem jest wyższy maksymalny prąd pracy (od 1,3A do 52A) oraz nasycenia (nawet 100A), co dodatkowo poszerza zakres potencjalnych aplikacji.

https://www.tme.eu/pl/katalog/?queryPhrase=eaton_202311%20hcm&productListOrderBy=1000028&productListOrderDir=DESC 

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/56642/dlawiki-mocy-eaton-do-zastosowan-motoryzacyjnych/ 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *