Napędy i sterowanie

Dyneo+, nowa gama silników o bardzo wysokiej sprawności

By  | 

Nidec Leroy-Somer prezentuje Dyneo+, nową gamę wysokosprawnych silników synchronicznych reluktancyjnych wspomaganych magnesami stałymi. Łącząc zalety technologii magnesów stałych z łatwością obsługi silników indukcyjnych, silniki Dyneo+ zostały zaprojektowane tak, aby sprostać najbardziej rygorystycznym wymogom zastosowań przemysłowych.

Mając 15 lat doświadczenia i bazę zainstalowaną wielkości 3 gigawatów, Nidec Leroy-Somer jest uznawany za lidera jeśli chodzi o efektywne energetycznie rozwiązania w zakresie silników synchronicznych oraz napędów o zmiennej prędkości obrotowej.
Opierając się na długoletnim doświadczeniu, Nidec Leroy-Somer opracował Dyneo+, nową gamę wysokosprawnych reluktancyjnych silników synchronicznych wspomaganych magnesami stałymi. Technologia ta łączy zalety silników indukcyjnych oraz synchronicznych z magnesami stałymi, a ponadto posiada przewagę w postaci inteligentnego sterowania układem napędowym.

Wiodące rozwiązanie w zakresie efektywności energetycznej
Dzięki sprawności powyżej klasy IE5, będącym najwyższym poziomem sprawności wg. IEC 60034-30-2 i NEMA Super Premium / Ultra-Premium, Dyneo+ umożliwia osiągnięcie znacznych oszczędności energii przy pracy urządzenia w całym zakresie zmiennej prędkości i obciążenia. W rezultacie rozwiązanie oferuje najniższy dostępny na rynku całkowity koszt użytkowania urządzenia.

Seria silników synchronicznych Dyneo+ została opracowana wraz z napędami o zmiennej prędkości obrotowej Nidec Leroy-Somer Powerdrive F300 i nowym Powerdrive MD Smart. Najnowsza generacja napędów pozwala na osiągnięcie optymalnych parametrów silników Dyneo+. Napędy zostały wyposażone w nowe HMI i bezpieczne połączenie Bluetooth dla ułatwienia obsługi oraz by móc w pełni korzystać z funkcji nowej aplikacji Systemiz.

Szybka i łatwa obsługa dzięki cyfryzacji
Nidec Leroy-Somer, zaprojektował unikalną interaktywną aplikację Systemiz dedykowaną silnikom Dyneo +. Aplikacja pozwala na cyfrową obsługę oraz ułatwia wymianę informacji między systemami.

Oprócz szybkiego dostępu do dokumentacji produktu, Systemiz umożliwia bezpośredni dostęp do parametrów silnika pozwalając na łatwą i intuicyjną konfigurację napędu poprzez zeskanowanie kodu QR na tabliczce znamionowej. Nowy w pełni konfigurowalny moduł Powerdrive MD Smart Interface pozwala na generowanie alarmów oraz daje dostęp do innowacyjnych narzędzi diagnostycznych co umożliwia prewencyjny serwis.

Interaktywna i szybka konfiguracja pozwalają na znaczną oszczędność czasu i kosztów, co stanowi główną zaletę tej aplikacji.

Moment obrotowy i regulacja prędkości
Układ napędowy został zaprojektowany z myślą o zmiennej prędkości obrotowej. Gwarantuje optymalną ogólną efektywność energetyczną. Praca może odbywać się przy użyciu enkodera z informacją zwrotną o położeniu wirnika lub bez niej w trybie sensorless..

Układ napędowy silnika wraz z falownikiem Dyneo+ gwarantuje stały moment obrotowy w dużym zakresie prędkości bez utraty mocy i bez konieczności stosowania wymuszonej wentylacji. Jest to dobre i skuteczne rozwiązanie w zastosowaniach wymagających wysokiego momentu obrotowego przy dużych prędkościach. Możliwość rozruchu w trybie bezczujnikowym pozwala uniknąć konieczności stosowania enkodera.

Niezawodność i prostota
Nidec Leroy-Somer opracował serię Dyneo+ w oparciu o swój podstawowy typoszereg silników indukcyjnych IMfinity®, znanych z wysokiej jakości i niezawodności. Zastosowanie sprawdzonych komponentów gwarantuje dużą wytrzymałość konstrukcji i wydłużony czas użytkowania. Zastosowano tu między innymi łożyska przystosowane do pracy przy zmiennej prędkości obrotowej i dostosowane do dużych obciążeń na wale, uzwojenia o wzmocnionej izolacji, wirnik z magnesami bez metali ziem rzadkich, odporny na przegrzewanie i doskonałą ochronę termiczną dzięki czujnikom PTC i PT100 montowanym w standardzie.

Dyneo+ został zaprojektowany tak by umożliwić szybką instalację, łatwe ustawienie parametrów i tanią konserwację. Wyposażony w dużą skrzynkę zaciskową ułatwiającą podłączenie, silnik może być montowany lub demontowany tak samo jak silnik indukcyjny. Dzięki technologii wykorzystującej niskie straty wirnika, Dyneo+ redukuje koszty konserwacji, zwłaszcza dzięki dłuższym czasookresom smarowania łożysk.

Szeroka możliwość adaptacji
W zakresie mocy od 11 do 430 kW i prędkości do 6000 obr./min, Dyneo+ składa się z dwóch wariantów odpowiednich dla wszystkich rodzajów konfiguracji:

  • Wersja 100 % wymienna ze standardowym silnikiem IEC, który można łatwo zintegrować z maszynami, aplikacjami lub systemami bez modyfikacji istniejącej konstrukcji.
  • Niezwykle kompaktowa wersja o jednym z najwyższych współczynników mocy do masy na rynku, pozwala na optymalizację rozmiarów urządzenia zwłaszcza przy ograniczonej przestrzeni do zabudowy.

Oprócz wersji IP55 z aluminiową obudową (seria LSHRM) i oraz wersja IP23 (seria PLSHRM), Dyneo+ posiada też serię w obudowie żeliwnej (FLSHRM) odpowiednią do agresywnych warunków otoczenia lub zastosowań narażonych na poważne naprężenia mechaniczne.

Te zalety sprawiają, że Dyneo+ to niezwykle wszechstronny silnik w pełni odpowiadający wymaganiom rynków takich jak chłodnictwo przemysłowe, sprężone powietrza, pompy, wentylacja, wytłaczanie, kruszenie, i inne. Dyneo+ jest odpowiednie do zastosowań procesowych, łącząc wymogi produktywności i efektywności energetycznej.

www.leroy-somer.com


Więcej o Nidec
Nidec został założony w Kioto w Japonii w 1973 roku przez swojego prezesa i dyrektora generalnego Shigenobu Nagamori. W 1979 roku Nidec stał się pierwszą firmą na świecie, która z powodzeniem wdrożyłą sprzedaż silnika wrzecionowego z napędem bezpośrednim do dysków twardych opartych na bezszczotkowym silniku DC. Od tego czasu Firma stała się wiodącym na świecie producentem silników obejmującym około 300 spółek zależnych zatrudniających 120000 osób na całym świecie i z roczną sprzedażą w wysokości około 14,6 mld USD. Silniki, napędy, generatory i powiązane produkty Nidec znajdują zastosowanie w różnych urządzeniach, w tym w komputerach, smartfonach, urządzeniach gospodarstwa domowego, samochodach, zakładach produkcyjnych, robotach i innych.

O Leroy-Somer

Leroy-Somer jest jednym z wiodących na świecie producentów elektromechanicznych i elektronicznych układów napędowych oraz światowym liderem w produkcji prądnic przemysłowych. Firma została założona w 1919 roku we Francji i zatrudnia około 6200 osób na całym świecie.

Nidec Industrial Automation Poland Sp. zo.o
ul. Baltycka 6
61014 POZNAN
POLAND
MUSZYNSKA Magdalena
Phone : (+48) 618 743 735
Magdalena.MUSZYNSKA@mail.nidec.com

LEROY-SOMER
Groupe NIDEC
Boulevard Marcellin Leroy
CS10015
16915 Angouleme Cedex 9
FERRANT Agnès
Phone : +33 5 45 64 44 14
Fax : +33 5 45 64 44 24
Agnes.FERRANT@mail.nidec.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *