Wydarzenia

igus zdobywa nagrodę REINER!

By  | 

Doskonały wynik: igus zdobywa nagrodę REINER! za modułowy prowadnik dla pomieszczeń czystych

Nagrodę Fraunhofer Purity Technology otrzymuje kompaktowy system zasilania e-skin flat

Wysoka czystość środowiska produkcyjnego zapewnia bezpieczne funkcjonowanie elektroniki również w życiu codziennym. Aby producenci mogli wytwarzać w pomieszczeniach czystych, konieczne są elementy maszyn, które nie emitują zanieczyszczeń. Co roku Instytut Fraunhofera honoruje najbardziej innowacyjne rozwiązania nagrodą REINER!. Firma igus, specjalizująca się w motion plastics, wraz z systemem e-skin flat, otrzymała drugą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu. System e-skin o modułowej budowie, spełnia wymagania 1 klasy czystości, dzięki czemu stanowi alternatywę dla przewodów taśmowych. Produkt wyróżnia możliwość łatwego wypełniania przewodami, otwierany jest na za zasadzie zamka błyskawicznego, a w przypadku konserwacji przewody można szybko wymienić.

Mikrochipy, płaskie ekrany, implanty, aktywne składniki farmaceutyczne czy produkty mikro i nano są wytwarzane w ściśle określonych warunkach, zwłaszcza w zakresie środowiska produkcyjnego o wysokiej czystości. Układy scalone cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie w domowych biurach, w rozbudowywanej infrastrukturze informatycznej przedsiębiorstw oraz w elektronice medycznej. Jednocześnie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na półprzewodniki, producenci poszukują maszyn i systemów, które pracują szybko i bezpiecznie. Jednym z największych wyzwań są tu cząstki, które odrywają się od elementów maszyn i zanieczyszczają otaczające powietrze. Dlatego tak istotne są nowe rozwiązania, które uczynią procesy produkcyjne ekonomicznymi, nawet przy wysokich wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa i higieny. Aby uhonorować te innowacyjne osiągnięcia, Instytut Fraunhofer, co dwa lata, przyznaje nagrodę Fraunhofer Purity Technology REINER! W tym roku drugie miejsce zajęła firma igus za opracowanie systemu zasilania e-skin flat w ramach Digital 365 Cleanroom Process.

e-skin flat – modułowy i kompaktowy system prowadzenia przewodów
e-skin flat jest systemem wykonanym z wysokowartościowego polimeru, który niemalże nie wykazuje zużycia i jest odporny na ścieranie. System zasilania można łatwo rozbudować o tzw. profile “single pod”, a dzięki konstrukcji zamka błyskawicznego umożliwia także łatwą wymianę przewodów. W połączeniu z rodziną przewodów CFCLEAN do przesyłu energii, sygnałów sterowania silnikiem, magistrali i Ethernet, użytkownik otrzymuje gotowy do podłączenia system zasilania. Testy przeprowadzone przez Instytut Fraunhofer wykazały, że rozwiązanie to osiąga Klasę czystości 1, zgodnie z normą ISO 14644. Oznacza to, że e-skin flat spełnia najsurowsze wymagania dotyczące pomieszczeń czystych. Asortyment wolnych od cząstek systemów zasilania firmy igus jest produkowany od 2003 roku. Od ubiegłego roku firma posiada również własne laboratorium cleanroom przystosowane do opracowywania nowych projektów. W tej placówce badawczej, wybudowanej w siedzibie w Kolonii przy współpracy z Instytutem Frauhofera, firma igus testuje swój e-skin flat, jak również inne komponenty do pracy w ruchu, takie jak przewody i łożyska ślizgowe.

Więcej informacji na temat e-skin flat: https://www.igus.pl/info/e-skin-flat

Firma igus wraz z systemem e-skin flat, otrzymała drugą nagrodę REINER!. Cechą szczególną prowadnika jest możliwość łatwej wymiany przewodów, takich jak np. CFCLEAN. (Źródło: igus)

Firma igus wraz z systemem e-skin flat, otrzymała drugą nagrodę REINER!. Cechą szczególną prowadnika jest możliwość łatwej wymiany przewodów, takich jak np. CFCLEAN. (Źródło: igus)


Firma igus opracowuje i produkuje polimerowe komponenty maszyn do pracy w ruchu. Te bezsmarowe, wysokowydajne tworzywa sztuczne ulepszają technologię i obniżają koszty, gdziekolwiek są zastosowane. Firma igus jest światowym liderem w dziedzinie zasilania, wysoce elastycznych przewodów, łożysk ślizgowych i liniowych, a także techniki śrub pociągowych wykonanych z trybopolimerów. Jest przedsiębiorstwem rodzinnym z siedzibą w Niemczech, w Kolonii, posiada przedstawicielstwa w 35 krajach i zatrudnia 3800 pracowników na całym świecie. W 2019 roku, firma igus osiągnęła obroty w wysokości 764 milionów euro. Badania przeprowadzone w największych laboratoriach badawczych w branży, przynoszą innowacyjne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo użytkowników. 234 000 artykułów jest dostępnych prosto z magazynu, a ich żywotność można obliczyć online. W ostatnich latach firma rozwijała się, tworząc również wewnętrzne start-upy, m.in. dla łożysk kulkowych, napędów robotów, druku 3D, platformy RBTX dla Lean Robotics i inteligentnych tworzyw sztucznych dla Przemysłu 4.0. Do najważniejszych inwestycji środowiskowych należy program “eko-prowadnik”, czyli recykling zużytych prowadników, oraz udział w przedsiębiorstwie produkującym olej z plastikowych odpadów. (Plastic2Oil)

Znaki handlowe “igus”, “Apiro”, “chainflex”, “CFRIP”, “conprotect”, “CTD”, “drylin”, “dry-tech”, “dryspin”, “easy chain”, “e-chain”, “e-chain systems”, “e-ketten”, “e-kettensysteme”, “e-skin”, “e-spool“, “flizz”, “ibow”, “igear”, “iglidur”, “kineKIT”, “manus”, “motion plastics””, “pikchain”, “plastics for longer life”, “readychain”, “readycable”, “ReBeL”, “speedigus”, “triflex”, “robolink”, „xirodur” oraz “xiros” są zastrzeżonymi znakami towarowymi w Niemczech oraz innych krajach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *