Logistyka produkcji

Mikron Multistar CX-24: Elastyczność dla potrzeb produkcji na dużą skalę

By  | 

System Multistar CX-24 firmy Mikron Machining łączy wydajność obrabiarki zespołowej ze stołem obrotowym z wysoką elastycznością potrzebną do produkcji małych serii. W tej kwestii Mikron polega na otwartej technologii rozwiązania MTX z grupy systemów CNC firmy Bosch Rexroth. Całkowicie przeprojektowany system transportu obejmuje 24 stanowiska i może być wyposażony nawet w 20 osi CNC. Umożliwia to szybką i elastyczną konwersję systemu Multistar CX-24 na potrzeby różnych wariantów danej serii produktu.

W produkcji wielkoskalowej obrabiarki zespołowe ze stołem obrotowym w sposób ekonomiczny przejmują produkcję zarówno prostych, jak i złożonych elementów toczonych i frezowanych, wytwarzanych w milionach egzemplarzy. Oprócz jak najniższych kosztów jednostkowych w produkcji masowej, użytkownicy końcowi obecnie coraz częściej stawiają na większą elastyczność w odpowiedzi na skracające się okresy eksploatacji produktów. W całkowicie przebudowanym systemie Multistar CX-24, firma Mikron przenosi funkcje wykonywane wcześniej mechanicznie na oprogramowanie. W ramach przebudowy sprawdzonej serii, funkcje oparte na technologii firmy Mikron zintegrowano w rozwiązaniu MTX z grupy systemów CNC, stanowiącym własność intelektualną firmy Bosch Rexroth. Ponadto, rozwiązanie MTX dzięki platformie Open Core Engineering pozwala na bezpośredni dostęp funkcji zaprogramowanych w językach wyższego poziomu do rdzenia sterownika. Jest to realizowane w ramach automatyzacji z użyciem sterowników PLC zgodnie z normą IEC 61131.

W nowych obrabiarkach zespołowych ze stołem obrotowym firma Mikron w sposób modułowy łączy 24 stanowiska. W pełnej wersji system może jednocześnie wykonywać nawet 44 operacje obróbki od góry, z dołu i z boku bez zmiany mocowania obrabianego przedmiotu. Mikron wykorzystuje rozwiązanie MTX z grupy systemów CNC w sposób zaawansowany do obsługi wszystkich przemieszczeń. Dzięki zastosowaniu wielordzeniowego urządzenia sterującego, oferuje on dostateczny zapas do oceny szerokiego zakresu danych pomiarowych potrzebnych do obsługi procesu, bez wpływu na przetwarzanie bloków NC. Wykorzystując zintegrowany serwer internetowy OPC UA, system transportu można również zintegrować w środowiskach sieciowych. Czytelne interfejsy użytkownika w pełni wykorzystują możliwości techniczne panelu sterowania Multi-Touch, umożliwiając intuicyjną obsługę.

Mikron obsługuje szybkie przezbrojenia za pomocą certyfikowanych funkcji zabezpieczeń Safe Motion, zintegrowanych z serwonapędami oraz falownikami z rodziny IndraDrive. Za pomocą modułu strefowego, operatorzy mogą jednym dotknięciem palca ustawiać ograniczoną prędkość bezpieczną (SLS) oraz bezpieczne odłączenie momentu (STO) dla wszystkich napędów określonych stanowisk. Operatorzy oraz personel serwisowy mogą bezpiecznie wykonać prace ręczne na określonym stanowisku i od razu wznawiać produkcję bez konieczności całkowitego wyłączania maszyny. Multistar jest jedynym systemem obróbki, który może być wyposażony w 48 tulei zaciskowych: 24 główne i 24 dodatkowe tuleje zaciskowe o różnym profilu umożliwiają obracanie przedmiotów obrabianych o wielu przekrojach.

Mikron Machining – oddział Mikron Group – jest jednym z największych dostawców systemów produkcyjnych o wysokiej wydajności, dostosowanych do potrzeb klientów, służących do produkcji złożonych i precyzyjnych elementów metalowych, takich jak obudowy turbosprężarek, dysze wtryskiwaczy oraz końcówki długopisów.

Zdj. 1. Na potrzeby elastycznej produkcji masowej z użyciem systemu Multistar CX-24, Mikron integruje funkcje swojej technologii w rozwiązaniu MTX z grupy systemów CNC firmy Bosch Rexroth. (źródło obrazka: Mikron SA Agno)


Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy i sterowania firmy Bosch Rexroth, które wprawiają w ruch maszyny i urządzenia każdego formatu. Przedsiębiorstwo posiada szerokie doświadczenie w aplikacjach mobilnych, maszynowych i projektowych, jak również automatyzacji przemysłu. Doświadczenie to wykorzystuje przy opracowywaniu innowacyjnych komponentów, indywidualnych rozwiązań systemowych oraz usług. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i sterowań, przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu. Przedsiębiorstwo, obecne w ponad 80 krajach, osiągnęło w 2018 roku obroty w wysokości 6,2 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie 32,300  pracowników. Więcej informacji: www.boschrexroth.pl.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2018) i wygenerowała w 2018 roku obrót w wysokości 77,9 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Grupa Bosch zatrudnia 69,500 współpracowników w zakresie badań i rozwoju w 125 miejscach na całym świecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl oraz http://twitter.com/BoschPresse.


Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Pawel Orzech
Tel.: +48 22 7381876
E-Mail: Pawel.Orzech@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *