Hydraulika i pneumatyka

Najważniejsze plusy i minusy siłowników pneumatycznych

By  | 

Siłowniki pneumatyczne to niezwykle popularne urządzenia, które mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Ogromnie ważny jest jednak odpowiedni dobór tych sprzętów, a także zwrócenie uwagi na ich jakość, ponieważ bardzo często to właśnie od nich zależy prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmów. Zwykle siłowniki możemy znaleźć w napędach maszyn, armatury, a także układach odpowiedzialnych za sterowanie procesami technologicznymi. Chcesz poznać ich plusy i minusy? Zapraszamy do lektury.

Najpopularniejsze rodzaje siłowników

Dobór odpowiedniego rodzaju siłownika nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Najważniejszą kwestią, którą należy sprawdzić, jest rodzaj roboczego ruchu. Dzięki temu z łatwością można będzie już dopasować siłownik.

Najpopularniejsze rodzaje to:

  • siłowniki jednostronnego oraz dwustronnego działania,
  • siłowniki kątowe,
  • siłowniki krzywoliniowe,
  • siłowniki liniowe.

Warto pamiętać, że nie jest to jedyna klasyfikacja siłowników, ponieważ można je także podzielić pod kątem czynnika roboczego na: siłowniki nurnikowe, tłokowe oraz membranowe.

Plusy siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne stosowane są przede wszystkim w przemyśle i to właśnie tam zyskały największą popularność. Zainteresowanie tymi urządzeniami wynika szczególnie z ich prostoty. Wytwarzają idealny ruch liniowy, dzięki czemu są w stanie zapewnić precyzję oraz powtarzalność. Wśród plusów siłowników pneumatycznych można wyróżnić także ich odporność na bardzo wysokie, jak również bardzo niskie temperatury – są one naprawdę odporne. Co więcej, można ich bez problemu używać przy materiałach niebezpiecznych, a ponadto nie powodują żadnych zakłóceń magnetycznych. Do tego są naprawdę bardzo lekkie, co wpływa pozytywnie na pracę tego urządzenia, a oprócz tego mają niewysoką cenę. Na koniec warto zauważyć, że większość modeli siłowników pneumatycznych to urządzenia, które spełniają normy przeciwwybuchowe oraz gwarantują bezpieczeństwo pracy.

Minusy siłowników pneumatycznych

Choć siłowniki pneumatyczne mają naprawdę wiele plusów, nie można nie wspomnieć również o ich minusach. Na samym początku należy zwrócić uwagę, że często w obrębie urządzeń dochodzi do strat ciśnienia, a także ściśliwości powietrza, co może powodować, że siłowniki tracą na wydajności. Oprócz tego warto wspomnieć, że koszty użytkowania tego typu urządzeń mogą być dosyć wysokie, bo choć siłowniki same w sobie nie są drogie, to już dodatkowe zawory i regulatory, które są niezbędne do prawidłowego działania – owszem. Na koniec dobrze jest sprawdzić przed użyciem, czy siłowniki nie były zanieczyszczone żadnymi smarami lub olejami, ponieważ może to doprowadzić do przestoju w pracy maszyny.

Siłowniki pneumatyczne – poznaj ich zastosowanie

Siłowniki pneumatyczne mają naprawdę bogate zastosowanie. Przede wszystkim używane są do sterowania zasuwkami nożowymi i klinowymi. Można je także wykorzystać przy zaworach grzybkowych, kulkowych, jak również przy przepustnicach. W tym ostatnim przypadku konieczne jest sprawdzenie, jaki ruch wykonują, ponieważ może to być ruch obrotowy lub liniowy i ma to bardzo istotne znaczenie.

Siłowniki pneumatyczne i pozostałe części z działu pneumatyki i hydrauliki znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl.

 


EBMiA
ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich 18
16-300 Augustów
e-mail: handlowy@ebmia.pl
www: https://www.ebmia.pl
Tel: 730 35 35 35


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *