Napędy i sterowanie

Dwukrotnie większa szybkość i krótsze czasy cyklu ruchów siłownika

By  | 

Połączenie mocy, szybkości i precyzji dostosowywane indywidualnie do każdego zastosowania to wymagająca kwestia, pozwalająca inżynierom uzyskać największą wydajność. Firma Bosch Rexroth rozszerza zakres zastosowania ruchów podających w procesach do 290 kN, wprowadzając dodatkowe wersje siłownika elektromechanicznego EMC-HD. Osiągają one maksymalną prędkość 0,84 m/s w rozmiarze 150 z zastosowaniem nowego mechanizmu śrubowo-planetarnego PLSA o rozmiarze 60 x 20 i tym samym są dwukrotnie szybsze niż wcześniejsze wersje. Stwarza to znaczny potencjał dla skrócenia czasów cyklu. Siłowniki Plug & Play serii EMC-HD są przeważnie wykorzystywane w procesach wymagających użycia znacznej siły, jak np. gięcie, formowanie, wytłaczanie, wywijanie lub zginanie.

Firma Bosch Rexroth dwukrotnie zwiększa szybkość siłownika EMC-HD 150 i poprawia dynamikę przemieszczeń, wprowadzając nowe warianty siłownika Plug & Play EMC-HD.

Siłowniki firmy Bosch Rexroth przenoszą bardzo duże obciążenia z najwyższą precyzją i w sposób dynamiczny. W zależności od zapotrzebowania w zakresie mocy, przenoszą one obroty silnika za pomocą mechanizmu śrubowo-tocznego lub mechanizmu śrubowo-planetarnego, przy czym te ostatnie obsługują szczególnie wysokie siły. Zasada budowy mechanizmów śrubowo-planetarnych, mających duże powierzchnie styku, zwiększa gęstość mocy i umożliwia zachowanie kompaktowych wymiarów. Firma Bosch Rexroth posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji napędów śrubowych. Jednostki napędowe uzyskują wysoką dokładność pozycjonowania oraz powtarzalność na poziomie 0,01 mm, bez stosowania dodatkowego systemu pomiaru położenia, nawet przy minimalnych ruchach przesuwnych.

W przypadku siłownika EMC-HD o rozmiarze 150, nowe warianty wymiarowe mechanizmów śrubowo-planetarnych ze skokiem gwintu 20 mm uzyskują znacznie większą dynamikę. W porównaniu z poprzednio dostępnymi wersjami ze skokiem gwintu 10 mm, wystarczy, aby silnik pracował tylko z połową prędkości obrotowej, by uzyskać tą samą prędkość liniową. Jednocześnie nowe wersje mogą przenosić maksymalne dopuszczalne siły osiowe do 184 kN.

Firma Bosch Rexroth oferuje siłowniki EMC-HD jako kompletny, gotowy do montażu system, pochodzący z jednego źródła, z zestawem precyzyjnie dobranych przekładni, serwomotorów i sterowników napędu do wyboru. Ponadto, użytkownicy mogą kupić siłowniki oraz mechanizmy śrubowo-planetarne jako komponenty mechaniczne. Kompletne rozwiązania systemowe obsługują wszystkie powszechnie używane protokoły komunikacji czasu rzeczywistego w sieciach Ethernet za pomocą interfejsu Multi-Ethernet i mogą być integrowane w różnych strukturach automatyki. Dzięki wbudowanym funkcjom analitycznym, sterowniki napędu zamykają pętlę sterowania w sposób zdecentralizowany. Użytkownicy mogą dowolnie konfigurować moc, położenie oraz prędkość w całym zakresie roboczym.

Gotowe do montażu siłowniki spełniają wymogi stopnia ochrony IP 65. Połączenie trzonu tłoka z obudową jest optymalnie uszczelnione, aby zapobiec dostawaniu się zabrudzeń. Zintegrowane bufory położenia krańcowego zabezpieczają układ mechaniczny podczas rozruchu. Wyłączniki i styki pomiaru obciążenia są dostępne opcjonalnie. Mechanika siłowników umożliwia smarowanie – opcjonalnie również w przypadku pracy w niskich temperaturach do -30°C.

Modułowy system siłowników elektromechanicznych firmy Bosch Rexroth jest dostępny w 12 rozmiarach, z precyzyjnie stopniowanym skokiem gwintu, odpowiednio do różnych wymogów w zakresie parametrów dynamicznych. Mniejsze serie siłownika EMC z obudową aluminiową są dostępne w 7 wariantach oferujących siłę nacisku lub uciągu od 1,2 kN do 56 kN. Pięć wersji siłownika EMC-HD z obudową stalową do prac pod dużym obciążeniem dysponuje siłą od 44 kN aż do 290 kN. Obie serie sprawdzają się w niemal każdym obszarze uniwersalnych zastosowań w maszynach oraz inżynierii przemysłowej.


Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy i sterowania firmy Bosch Rexroth, które wprawiają w ruch maszyny i urządzenia każdego formatu. Przedsiębiorstwo posiada szerokie doświadczenie w aplikacjach mobilnych, maszynowych i projektowych, jak również automatyzacji przemysłu. Doświadczenie to wykorzystuje przy opracowywaniu innowacyjnych komponentów, indywidualnych rozwiązań systemowych oraz usług. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i sterowań, przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu. Przedsiębiorstwo, obecne w ponad 80 krajach, osiągnęło w 2018 roku obroty w wysokości 6,2 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie 32,300  pracowników. Więcej informacji: www.boschrexroth.pl.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2018) i wygenerowała w 2018 roku obrót w wysokości 77,9 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Grupa Bosch zatrudnia 69,500 współpracowników w zakresie badań i rozwoju w 125 miejscach na całym świecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl oraz http://twitter.com/BoschPresse.


Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Paweł Orzech
Tel.: (22) 738 18 76
E-Mail: pawel.orzech@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *