Studium Przypadku

„Nowe życie” śluzy w porcie w Emden

By  | 

Po ponad stu latach działania, spółka Niedersachsen Ports podjęła się skomplikowanej renowacji śluzy i mostu w Emden. Kompleks technologiczny odbudowany został w taki sposób, aby zwiększyć wydajność i przepustowość. Obiekty portowe wyposażono w technologię systemową firmy Rittal.

Już od 1888 roku śluza Nesserlander Schleuse jest bramą do śródlądowego portu w Emden. Renowacja obiektu oraz połączonego z nią mostu w praktyce była całkowitą, bardzo skomplikowaną odbudową kompleksu, która trwała aż 10 lat! Przy renowacji wykorzystana została zaawansowana technologicznie automatyka przemysłowa niezbędna przy współpracy tak dużych obiektów jak śluza i most.  Projekt zrealizowany został przez firmę Scholl Energie- und Steuerungstechnik z Lubeki. Specjalizacja przedsiębiorstwa to budowa aparatury sterowniczej do zastosowań w branży morskiej. W swoich realizacjach firma wykorzystuje wyłącznie technologie szaf sterowniczych oraz rozdziału mocy firmy Rittal.

„Wykorzystany przez nas system w renowacji obiektu w Emden wspierać będzie szereg procesów – począwszy od inżynierii, przez budowę, aż po ich późniejsze, jak najbardziej wydajne użytkowanie”, podsumowuje Dennis Lehnhardt, szef dyrekcji Scholl.

Istotą renowacji było nie tylko wyposażenie poszczególnych elementów w nowoczesne rozwiązania, ale ich systemowa kompatybilność ze wszystkimi obiektami w porcie. Dzięki modernizacji śluza i most zasilane są obecnie przez dwie rozdzielnie niskiego napięcia, bazujące na technice szaf sterowniczych Rittal z listwowymi bezpiecznikami rozłącznikami mocy NH i rozłącznikami z systemu szyn zbiorczych RiLine. Dodatkowo kompleks wyposażono w szafy IT do rozbudowanego systemu sieciowego, szafy sterownicze TS 8 do złożonej automatyki i zabezpieczeń technicznych oraz obudowy sterownicze kompakt ze stali nierdzewnej do zasilania obszarów zewnętrznych.

Systemowe rozwiązania dla sektora morskiego

„Dzięki zastosowanym rozwiązaniom mamy możliwość zredukowania czasu produkcji i jednocześnie łatwo możemy reagować na zmiany w bieżącym projekcie”, mówi Dennis Lehnhardt firmy wykonawczej. Dla szefa zespołu elektryków w Niedersachsen Ports – Thomasa Tröstera, liczy się także dopasowanie nowych elementów do istniejących instalacji. „Wymiana szafy jest dla nas znacznie łatwiejsza, gdy należy do systemu, w ten sposób oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze”, podsumowuje Tröster.

Firma Rittal znana jest z rozwiązań systemowych, również w branży morskiej, m.in. dla stoczni, portów, statków, platform wydobywczych i w żeglugi śródlądowej. Kompleksowe koncepcje opracowane przez inżynierów Rittal pomagają konstruktorom w efektywniejszej i łatwiejszej pracy – od akcesoriów, aż po narzędzia inżynierskie, takie jak: Eplan Electric P8 i Eplan Pro Panel, a także idealnie dopasowane, numeryczne centra obróbcze Perforex BC 1001 z oferty Rittal Automation Systems.

 

Zdj. 1. Śluza Nesserlander Schleuse wraz z charakterystycznym mostem zwodzonym łączy Außenems z portem śródlądowym w Emden.

 

Zdj. 2. Do średnionapięciowego zasilania śluzy zastosowana została technologia Rittal.

 

Zdj. 3. Widok na technologię urządzeń hydraulicznego napędu mostu zwodzonego. Również tutaj firma Scholl Energie- und Steuerungstechnik z Lubeki stawia na myślenie systemowe.

 

Zdj. 4. Codzienny widok: technologia sterownicza napędu hydraulicznego wewnątrz wrót śluzy musiała zmieścić się w bardzo małej przestrzeni.

 

Źródło: Rittal Sp. z o.o.


O firmie Rittal

Rittal Sp. z o.o. jest polskim oddziałem Rittal GmbH & Co. KG z siedzibą w Herborn w Hesji, wiodącego światowego dostawcy systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal stosowane są we wszystkich dziedzinach przemysłu, w budownictwie maszyn i urządzeń oraz w branży informatyczno-komunikacyjnej (ICT).

Do szerokiego spektrum zastosowań należą rozwiązania infrastruktury dla modułowych i energooszczędnych centrów przetwarzania danych, od innowacyjnych koncepcji bezpieczeństwa, aż po fizyczne zabezpieczanie danych i systemów.

Rozwiązania Rittal są dedykowane dla przemysłu i infrastruktury IT, spełniają wszelkie światowe wymagania, atesty oraz normy.

Firma Rittal GmbH & Co. KG została założona w roku 1961 i jest obecna na całym świecie z 18 fabrykami, 64 lokalnymi spółkami córkami oraz 40 agencjami. Rittal jest największą spółką wchodzącą w skład grupy Friedhelm Loh Group. Cała grupa zatrudnia ponad 11 500 pracowników i w 2011 roku wygenerowała przychody w wysokości 2,2 miliona euro.

Spółka Rittal Sp. z o.o.  została założona w 1999 roku i jest obecnie powszechnie znaną oraz rozpoznawalną marką w Polsce, gwarantującą najlepszej jakości produkty i usługi Rittal, doradztwo techniczne oraz serwis dla firm działających na polskim rynku.

Pozostałe informacje są dostępne na stronie www.rittal.pl i www.friedhelm-loh-group.com.

Dane adresowe firmy Rittal:

Rittal Sp. z o.o.
Krakowiaków 48
02-255 Warszawa
www.rittal.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *