Studium Przypadku

Zakład przerobu rud oszczędza około 400.000 € dzięki zastosowaniu łożysk NSK

By  | 

Zakład przerobu rud doświadczający powtarzających się uszkodzeń łożysk wentylatora systemu recyrkulacji powietrza zwrócił się do firmy NSK w celu rozwiązania problemu. Aby ograniczyć podwyższoną temperaturę pracy łożysk zakład zastosował, jako prowizoryczny środek zaradczy, chłodzenie sprężonym powietrzem – jednak było oczywiste, że pilnie trzeba znaleźć długoterminowe rozwiązanie problemu.

Zdj.1. Wał wentylatora układu recyrkulacji powietrza i łożyska w oprawach dzielonych w zakładzie przerobu rud

 

Zespół ekspertów NSK przeprowadził badanie aplikacji klienta w ramach programu Wartości Dodanej AIP. Zadanie obejmowało przegląd wskazań temperatury wentylatora i łożysk, który wykazał, że łożyska zostały zamontowane niepoprawnie. Dodatkowo zaobserwowano zbyt dużą ilość środka smarującego i niewłaściwy układ uszczelnienia.

W celu wyeliminowania powyższych problemów firma NSK zarekomendowała zastosowanie wysokowydajnych łożysk baryłkowych NSKHPS w oprawach dzielonych SNN oraz uszczelek labiryntowych NSK. Rozwiązanie to wraz z zaleceniem właściwego montażu, stosowania odpowiedniej ilości środka smarnego oraz zachowania optymalnych okresów między smarowaniami pomogło rozwiązać wcześniejsze problemy zakładu.

Aby potwierdzić skuteczność rozwiązania przeprowadzono roczną próbę przy nadzorze NSK nad instalacją i wdrożeniem zaleceń. Rezultaty badania nie wykazały żadnych uszkodzeń łożysk w ciągu całego 12-miesięcznego okresu próbnego.

Łożyska NSKHPS zostały specjalnie zaprojektowane do przenoszenia większych obciążeń i działania w wyższych temperaturach, zachowując stabilność temperaturową do 200°C. Dzięki takiej charakterystyce łożysk użytkownicy korzystają z dwukrotnie dłuższego okresu eksploatacji i zwiększonej niezawodności.

Klient szybko potwierdził zalety rozwiązania, korzystając ze zwiększonej produktywności, ograniczonych nakładów na konserwację i usunięcia instalacji sprężonego powietrza, co przyczyniło się do znaczącej redukcji kosztów. Biorąc pod uwagę czas i koszty pracy związane z uszkodzeniami łożysk, jak również koszt instalacji sprężonego powietrza, zakład uzyskał w ciągu roku oszczędności rzędu 393.706 €.

Zdj.2. Łożyska NSKHPS zostały specjalnie zaprojektowane do przenoszenia większych obciążeń i działania w wyższych temperaturach.

Zdj.3. Łożyska baryłkowe NSKHPS w oprawach dzielonych SNN przygotowane do instalacji w zakładzie przetwarzania rud.


O firmie NSK

Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 860 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2018 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 1020 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w \”Total Quality\”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3600 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2017 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl.


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *