Przemysł 4.0

Pracownicy Rittal z Haiger gotowi na Przemysł 4.0

By  | 

Według popularnego przesądu digitalizacja w kontekście miejsc pracy nie jest korzystna. Co cyfryzacja tak naprawdę oznacza dla pracowników przedsiębiorstwa, które przechodzi na nowe systemy i całkowicie zmienia proces produkcji? To zależy od wartości firmy. Dla zarządu Rittal sprawa jest jasna: nawet w aspekcie automatyzacji przedsiębiorstwa i tak zawsze najważniejsi pozostają ludzie. Dlatego przedsiębiorstwo inwestuje w ofertę kształcenia i doskonalenia zawodowego dla swoich pracowników.

Jak w przyszłości będzie wyglądała praca? Czy w dalszej perspektywie stanie się pełna robotów zdolnych do samodzielnej produkcji, myślenia, a nawet nauki? Automatyzacja i cyfryzacja zmierzają w tym kierunku. W zakładzie Rittal w Haiger pracuje już ponad 100 maszyn high-tech do produkcji szaf sterowniczych. Zdaniem zarządu firmy w przypadku automatyzacji znacznie większe znaczenie zaczynają mieć ludzie. Dlaczego? Ponieważ procesy produkcyjne każdej maszyny muszą być kontrolowane i stale ulepszane. Wymagają one stałego nadzoru – szczególnie w celu zapewnienia terminowości i dokładności produkcji. Tu nie ma miejsca na żadne usterki. Jeśli jednak mimo kontroli się pojawią, muszą zostać szybko usunięte.

Eksperci Loh Academy – ośrodka edukacji firmy Rittal – wiedzą, że połączone w sieć procesy, cyfrowe procedury i oprogramowanie narzędziowe nie dla wszystkich pracowników Rittal były do tej pory codziennością. Dlatego przygotowali liczne seminaria, warsztaty i szkolenia dokształcające z zakresu digitalizacji.

Pracownicy uczą się, w jaki sposób człowiek, maszyna i cyfrowe procesy współgrają ze sobą w nowoczesnej produkcji. Dowiadują się również, że sami są niezbędnym ogniwem tej współpracy”, twierdzi Gero Düweke – kierownik projektu podnoszenia kwalifikacji w zakładzie w Haiger. „Gotowość do zmian jest jednym z kluczowych elementów w naszej firmie. Chcemy, aby nasi pracownicy myśleli w ten sposób i stale podnosili swoje kwalifikacje. Wiele cyfrowych rozwiązań znamy z życia prywatnego i są one dla nas oczywiste. Obecnie także w życiu zawodowym można bazować na tych doświadczeniach” – dodaje.

Dla uczestników kursów w Haiger przewidziano różnorodne moduły szkoleniowe – od krótkich jednostek lekcyjnych, aż po wielodniowe szkolenia. A potem? W przyszłości pracownicy Rittal nie będą musieli ręcznie ingerować w proces produkcji każdego elementu szafy sterowniczej. Oznacza to, że będą kierować nie tylko pojedynczymi maszynami, ale całym cyfrowym cyklem produkcji.

Więcej informacji na temat filozofii Rittal w ramach Przemysłu 4.0 znajdą Państwo na stronie: www.rittal.com/com_en/industry40/public/index.php/pl/

 

Zdj.1. Edukacja 4.0 to część systemu szkoleń, który został stworzony przez Rittal na potrzeby nowego zakładu w Haiger. Pracownicy uczą się tu, w jaki sposób człowiek, maszyna i cyfrowe procesy współgrają ze sobą w nowoczesnej produkcji.

 

Źródło: Rittal Sp. z o.o.


O firmie Rittal

Rittal Sp. z o.o. jest polskim oddziałem Rittal GmbH & Co. KG z siedzibą w Herborn w Hesji, wiodącego światowego dostawcy systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal stosowane są we wszystkich dziedzinach przemysłu, w budownictwie maszyn i urządzeń oraz w branży informatyczno-komunikacyjnej (ICT).

Do szerokiego spektrum zastosowań należą rozwiązania infrastruktury dla modułowych i energooszczędnych centrów przetwarzania danych, od innowacyjnych koncepcji bezpieczeństwa, aż po fizyczne zabezpieczanie danych i systemów.

Rozwiązania Rittal są dedykowane dla przemysłu i infrastruktury IT, spełniają wszelkie światowe wymagania, atesty oraz normy.

Firma Rittal GmbH & Co. KG została założona w roku 1961 i jest obecna na całym świecie z 18 fabrykami, 64 lokalnymi spółkami córkami oraz 40 agencjami. Rittal jest największą spółką wchodzącą w skład grupy Friedhelm Loh Group. Cała grupa zatrudnia ponad 11 500 pracowników i w 2011 roku wygenerowała przychody w wysokości 2,2 miliona euro.

Spółka Rittal Sp. z o.o. została założona w 1999 roku i jest obecnie powszechnie znaną oraz rozpoznawalną marką w Polsce, gwarantującą najlepszej jakości produkty i usługi Rittal, doradztwo techniczne oraz serwis dla firm działających na polskim rynku.

Pozostałe informacje są dostępne na stronie www.rittal.pl i www.friedhelm-loh-group.com.

Dane adresowe firmy Rittal:

Rittal Sp. z o.o.
Krakowiaków 48
02-255 Warszawa
 www.rittal.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *