Napędy i sterowanie

Rockwell Automation poszerza funkcjonalność technologii TotalFORCE oraz zakres mocy napędów PowerFlex 755T

By  | 

W ofercie napędy o mocy od 7,5 do 4500 kW (od 10 do 6000 HP).

Firma Rockwell Automation rozszerzyła zakres mocy i funkcjonalności technologii TotalFORCE napędów AC Allen-Bradley PowerFlex 755T. Poszerzono zakres mocy oferowanych napędów ułatwiając inżynierom projektowanie aplikacji w zakresie mocy od 7,5 do 4500 kW (od 10 do 6000 HP),  poprzez podniesienie wydajności oraz obniżenie kosztów eksploatacji instalacji. Dodatkowe zalety poszerzenia oferty to ograniczenie poziomu harmonicznych, funkcja zwrotu energii do sieci oraz możliwość zastosowania rozwiązania ze wspólną szyną DC w szerszym zakresie wymagających aplikacji.

Wśród udoskonaleń opatentowanej technologii TotalFORCE należy wymienić bardziej wydajne funkcje regulacji adaptacyjnej, umożliwiające napędom monitorowanie zmieniających się w czasie parametrów maszyny i automatyczne kompensowanie zmian. Funkcja dostrajania adaptacyjnego wykorzystuje maksymalnie cztery automatyczne filtry nadążne blokujące rezonans i wibracje, które mogą wpływać na jakość oraz powodować straty energii i przedwczesne zużycie maszyny.

Ponadto funkcje konserwacji zapobiegawczej dostarczają informacji w czasie rzeczywistym na temat stanu technicznego napędu. Monitorując parametry robocze, takie jak temperatura, napięcie i prąd, napęd jest w stanie obliczać pozostały czas eksploatacji najważniejszych podzespołów i generować ostrzeżenia. Dzięki temu użytkownicy mogą podejmować działania zapobiegające nieplanowanemu przestojowi.

„Dzięki technologii TotalFORCE użytkownicy napędu PowerFlex 755T mogą aktywnie wpływać na przedłużenie czasu sprawnego działania maszyny. Napędy mogą dostarczać informacji o stanie instalacji do systemu sterowania, co może mieć decydujące znaczenie dla skrócenia czasu przestoju i zwiększenia wydajności” — powiedział Brad Arenz, menedżer produktu w firmie Rockwell Automation.

„Ponadto możliwość kontrolowania własnego stanu technicznego przez napędy zwiększa niezawodność i upraszcza serwis”.

Napędy falownikowe PowerFlex 755T były wcześniej przeznaczone do instalacji o mocy od 120 kW do 2237 kW (od 160 do 3000 HP). Dzięki poszerzeniu zakresu mocy napędy PowerFlex doskonale nadają się do instalacji dużej mocy, takich jak pompy i wentylatory wymagające ograniczania poziomu harmonicznych, oraz instalacji ze zwrotem energii do sieci, w których niezbędna jest funkcja przeciwdziałania kołysaniu, takich jak dźwigi i podnośniki. Oferta obejmuje następujące produkty:

  • PowerFlex 755TL: Napęd PowerFlex 755TL wykorzystuje technologię Active Front-End oraz wewnętrzny filtr harmonicznych do redukcji zawartości harmonicznych. Napęd ten jest obecnie dostępny w wersjach o mocy od 7,5 do 1400 kW (od 10 do 1800 HP).
  • PowerFlex 755TR: Napęd PowerFlex 755TR, o mocy od 75 do 4500 kW (od 10 do 6000 HP) obejmuje rozwiązania umożliwiające zwrot energii do sieci oraz wymagające zmniejszenia poziomu harmonicznych. Napęd ten przyczynia się do redukcji kosztów i zużycia energii poprzez zwracanie energii do źródła zasilania, co zwiększa energooszczędność rozwiązania.
  • System napędu PowerFlex 755TM: Umożliwia on użytkownikom stworzenie systemu, który najlepiej spełnia ich potrzeby pod względem zwrotu energii do sieci i koordynacji wielu silników w konfiguracjach ze wspólną szyną. Aby zoptymalizować wymagania dotyczące systemu oraz spełnić potrzeby związane ze zużyciem energii, użytkownicy mogą wybierać spośród szeregu gotowych modułów o mocy od 160 do 4500 kW (od 250 do 6000 HP) w przypadku falowników do silników oraz od 70 do 4800 kW w przypadku instalacji zwrotu energii do sieci.

Do innych funkcji zalicza się wbudowany moduł bezpieczeństwa realizujący kilka zaawansowanych funkcji zabezpieczeniowych przez sieć EtherNet/IP, funkcja przeciwdziałania kołysaniu zapewniającą większą stabilność dźwignic oraz sterowanie silnikiem z magnesem trwałym sprzyjające oszczędzaniu energii.

Wymienione nowe możliwości technologii TotalFORCE łącznie przyczyniają się do skrócenia czasu przekazania do eksploatacji, optymalizacji wydajności oraz uproszczenia konserwacji i serwisu w całym cyklu eksploatacji napędów PowerFlex 755T w szerokiej gamie zastosowań.


O Rockwell Automation
Rockwell Automation Inc. (NYSE: ROK) to największa na świecie firma zajmująca się automatyką i informatyką przemysłową, która zwiększa produktywność swoich klientów oraz przyczynia się do zrównoważonego globalnego rozwoju. Główna siedziba firmy mieści się w Milwaukee (stan Wisconsin), Rockwell Automation zatrudnia około 23 000 pracowników obsługujących klientów w ponad 80 krajach.


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *