Energetyka

Siemens Gamesa otrzymał największe warunkowe zamówienie na turbiny offshore w USA

By  | 

Siemens Gamesa otrzymał największe warunkowe zamówienie na turbiny offshore w USA: 1,7 GW od Ørsted i Eversource. 

  • Kontrakt warunkowy obejmuje trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych: Sunrise Wind o mocy 880 MW, Revolution Wind o mocy 704 MW oraz South Fork o mocy 130 MW.
  • Zamówienie obejmuje dostawę turbin wiatrowych SG 8.0-167 DD oraz umowy serwisowe.
  • To największy do tej pory przyznany warunkowy kontrakt offshore w USA.
  • Projekty mają zostać kolejno podłączone w okresie 2022-2024, z zastrzeżeniem ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) otrzymał warunkowo rekordowe zamówienie na 1,714 MW od firm Ørsted i Eversource. Podpisany kontrakt warunkowy to 3 projekty, będące największym dotychczasowym zamówieniem offshore w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje dostawę, instalację turbin wiatrowych SG 8.0-167 DD oraz umowy o świadczenie usług na wodach federalnych u północno-wschodniego wybrzeża USA. Wszystkie dostawy zależą od ostatecznej decyzji inwestycyjnej Ørsted i Eversource.

Siemens Gamesa otrzymał kontrakt warunkowy na realizację projektu Sunrise Wind, największego przedsięwzięcia firm Ørsted i Eversource w USA. Obejmuje on dostawę morskich turbin wiatrowych o łącznej mocy 880 MW, na którą zgodę wyraził dziś stan Nowy Jork. Morskie turbiny SG 8.0-167 DD zostaną wykorzystane w projekcie na wodach federalnych, około 50 km / 30 mil od Montauk Point w Nowym Jorku. Kontrakt obejmuje również umowę serwisową. Projekt Sunrise Wind ma zostać uruchomiony w 2024 roku.

Projekt morskiej elektrowni wiatrowej Revolution Wind o mocy 704 MW będzie zlokalizowany 24 km / 15 mil od wybrzeża wyspy Rhode Island. W projekcie wykorzystane zostaną turbiny wiatrowe SG 8.0-167 DD, a ich uruchomienie planowane jest na rok 2023. Revolution Wind dostarczać będzie energię do Rhode Island i Connecticut.

Kolejnym warunkowym zamówieniem SGRE jest dostawa morskich turbin wiatrowych SG 8.0-167 DD w ramach projektu South Fork o mocy 130 MW. Farma wiatrowa zlokalizowana 56 km / 35 mil od Long Island, w stanie Nowy Jork, rozpocznie działalność przed końcem 2022 r. Dostarczy energię dla spółki Long Island Power Authority.

Tak duże zamówienie to dowód zaufania Ørsted i Eversource, jakim  pochwalić może się Siemens Gamesa. Czysta energia dla przyszłych pokoleń – na amerykańskim rynku offshore – to cel, do którego wspólnie dążymy z Ørsted i Eversource. Zobowiązujemy się do realizacji projektu ze szczególnym zachowaniem bezpieczeństwa i z silnym naciskiem na obniżenie poziomu kosztów energii wytwarzanej przez morskie elektrownie wiatrowe na szybko rozwijającym się rynku offshore”, powiedział Andreas Nauen, dyrektor generalny działu Offshore w Siemens Gamesa.

“Już przed końcem 2018 r. zabezpieczyliśmy budowę amerykańskiego portfela projektów o mocy prawie jednego gigawata i czekaliśmy na kolejne etapy rozwoju rynku offshore w USA. Dostrzegliśmy szansę na zabezpieczenie większego wolumenu turbin wiatrowych w celu uzyskania korzyści skali, a Siemens Gamesa był w stanie zaoferować atrakcyjną ofertę dla tak dużej liczby turbin.” mówi Anders Lindberg, wiceprezes wykonawczy EPC w Ørsted.

“Siemens Gamesa od dawna jest światowym liderem na rynku morskiej energii wiatrowej z zainstalowaną mocą 12,5 GW. To ważne zamówienie udowadnia, że jesteśmy dobrze przygotowani do utrzymania pozycji lidera na rozwijającym się rynku amerykańskim”, mówi Steve Dayney, dyrektor ds. morskiej energii odnawialnej w Siemens Gamesa. “Zawsze wierzyliśmy w potencjał tego rynku, cieszymy się, że dzięki partnerstwu Orsted i Eversource możemy dostarczyć 1,7 GW mocy czystej, niezawodnej morskiej energii wiatrowej do domów w północno-wschodniej części Ameryki”.

Turbina wiatrowa SG 8.0-167 DD ma moc znamionową 8,0 megawatów (MW) oraz wirnik o średnicy 167 metrów. Posiada powierzchnię omiatania 21.900 m2, wykorzystuje łopaty SGRE B81, każdą o długości 81,4 metra. Do 2020 r. na całym świecie zainstalowanych zostanie ponad 1000 morskich turbin wiatrowych SGRE Direct Drive.

Amerykański wariant SG 8.0-167 DD został zaprojektowany dla klasy S IEC, z uwzględnieniem warunków burzy tropikalnej (klasa T dla zespołu gondoli wirnika). Certyfikat klasy T zostanie uzyskany do grudnia 2020 roku, gdy produkt będzie testowany w warunkach huraganu przy ekstremalnych prędkościach wiatru zgodnie z IEC 61400-1, wydanie 4. Ponadto systemy i komponenty elektryczne będą przystosowane do pracy w częstotliwości 60Hz.

Informacje o ETES: www.siemensgamesa.com/products-and-services/hybrid-and-storage/thermal-energy-storage-with-etes .

Śledź Siemens Gamesa w serwisach:

Twitter: www.twitter.com/SiemensGamesa
LinkedIn: www.linkedin.com/company/siemensgamesa/
Facebook: www.facebook.com/SiemensGamesa/
Instagram: www.instagram.com/SiemensGamesa/


O energii odnawialnej Siemens Gamesa Renewable Energy

Siemens Gamesa jest światowym liderem w branży energii wiatrowej, posiadającym silną pozycję we wszystkich obszarach działalności związanej z energią wiatrową. Dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej firma oferuje jedno z najszerszych portfolio produktów w branży i wiodących  rozwiązań serwisowych, które pomagają obniżyć koszty zielonej energii i zwiększyć jej niezawodność. Z zainstalowaną mocą ponad 90 gigawatów na całym świecie, Siemens Gamesa produkuje, instaluje i serwisuje lądowe i morskie turbiny wiatrowe. Ma obecnie portfelzamówień w wysokości 23,6 mld EUR. Spółka ma siedzibę w Hiszpanii i jest notowana na hiszpańskiej giełdzie papierów wartościowych (notowana w indeksie Ibex-35).


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *