Energetyka

Zaoszczędzili do 50 procent energii na jednym pracującym chillerze!

By  | 

Firma Bosch Rexroth stworzyła w siedzibie w Lohr am Main wewnętrzną grupę doradczą ds. zarządzania energią GoGreen. Koncernowi, który zatrudnia ponad 30 500 pracowników na całym świecie, zależy na efektywnym wykorzystaniu energii. Od 2011 roku grupa ekspertów wdrożyła dla koncernu setki działań energooszczędnych, wśród nich energetyczne chillery i sprężarkowe klimatyzatory serii Blue e+ w zakładach Elchingen.

Do tej pory ponad 15 procent zapotrzebowania na energię przypadało w obrabiarkach na chłodzenie. Chillery serii Blue e+ Rittal efektywnie zmniejszają to zużycie, co widać na przykładzie instalacji testowej w obrabiarce CNC w Bosch Rexroth w Elchingen.

„W listopadzie 2017 roku wyposażyliśmy jedną z obrabiarek CNC w nowy chiller Blue e+ Rittal. Celem takich projektów jest znalezienie rozwiązań służących zwiększeniu efektywności energetycznej” – opowiada Leo Pototzky, szef projektu GoGreen w Bosch Rexroth.

Efektywność energetyczna

Naukowcy z PTW Darmstadt zmierzyli i dokładnie udokumentowali zużycie energii zarówno przed przezbrojeniem, jak i po nim. Rozróżniano dwa tryby pracy maszyn: working i operational. Aby móc przeprowadzić szczegółową analizę, mierzono osobno zużycie wszystkich agregatów w maszynie, każdorazowo w okresie jednego tygodnia.

Zgodnie z dokonanymi pomiarami nowy chiller Blue e+ zużywa o około 50 procent mniej energii elektrycznej niż stary agregat. Oszczędność w przypadku klimatyzatora szafy sterowniczej Blue e+ wynosi ponad 80 procent!

Urok nowoczesności

W skład serii chillerów Blue e+ wchodzą trzy urządzenia o mocach chłodniczych 2,5, 4 i 5,5 kilowatów. Oferują one dodatkowe zabezpieczenie w postaci zintegrowanego czujnika przepływu w obiegu medium chłodzącego i kontroli poziomu napełnienia. Panel sterowniczy z ekranem dotykowym wyświetla wszystkie komunikaty w postaci tekstu – w 21 językach.

Łatwe w obsłudze klimatyzatory mogą być stosowane na całym świecie, ze wszystkimi popularnymi częstotliwościami i napięciami sieciowymi. W aplikacji Blue e+ informacje są przesyłane bezprzewodowo, integracja odbywa się przez USB lub przez różne profile sieciowe z interfejsem IoT.

Na optymalnych obrotach

Decydującą miarą efektywności energetycznej w systemach chłodzenia jest współczynnik Energy Efficiency Ratio (EER). Jest on definiowany jako iloraz mocy chłodniczej do zastosowanej mocy elektrycznej. Im wyższy EER, tym lepiej. Tradycyjne chillery z regulacją obejścia gorącego gazu mają EER rzędu 1. Rittal w chillerach Blue e+ uzyskuje EER rzędu 4!

Kluczem optymalizacji efektywności jest sprężarka z regulacją obrotów, która zawsze dostarcza dokładnie tyle mocy chłodniczej, ile aktualnie jest potrzebne. Jako napęd do sprężarek Rittal stosuje precyzyjnie regulowane silniki synchroniczne DC. Dzięki temu chillery Blue e+ pracują na optymalnych obrotach i w porównaniu z agregatami z regulacją obejścia gorącego gazu oszczędzają do 70 procent energii.

Kolejną innowacją techniczną jest technologia Micro Channel w przenoszeniu ciepła, dzięki której można zredukować ilość czynnika chłodniczego o nawet 55 procent. To zaś sprzyja środowisku i prowadzi do kolejnych oszczędności.

Więcej informacji o klimatyzatorach i chillerach Blue e+ dostępne jest na stronie https://www.rittal.com/de_de/blue_e/new/public/pl.

 

Zdj. 1. Aby osiągnąć wysoką dokładność temperatury i jednocześnie spełnić wymagania wysokiej efektywności energetycznej, Rittal wprowadza na rynek nową serię chillerów Blue e+, która pozwala na niesamowity skok w zakresie efektywności energetycznej.

 

Źródło: Rittal Sp. z o.o.


O firmie Rittal

Rittal Sp. z o.o. jest polskim oddziałem Rittal GmbH & Co. KG z siedzibą w Herborn w Hesji, wiodącego światowego dostawcy systemów szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal stosowane są we wszystkich dziedzinach przemysłu, w budownictwie maszyn i urządzeń oraz w branży informatyczno-komunikacyjnej (ICT).

Do szerokiego spektrum zastosowań należą rozwiązania infrastruktury dla modułowych i energooszczędnych centrów przetwarzania danych, od innowacyjnych koncepcji bezpieczeństwa, aż po fizyczne zabezpieczanie danych i systemów.

Rozwiązania Rittal są dedykowane dla przemysłu i infrastruktury IT, spełniają wszelkie światowe wymagania, atesty oraz normy.

Firma Rittal GmbH & Co. KG została założona w roku 1961 i jest obecna na całym świecie z 18 fabrykami, 64 lokalnymi spółkami córkami oraz 40 agencjami. Rittal jest największą spółką wchodzącą w skład grupy Friedhelm Loh Group. Cała grupa zatrudnia ponad 11 500 pracowników i w 2011 roku wygenerowała przychody w wysokości 2,2 miliona euro.

Spółka Rittal Sp. z o.o.  została założona w 1999 roku i jest obecnie powszechnie znaną oraz rozpoznawalną marką w Polsce, gwarantującą najlepszej jakości produkty i usługi Rittal, doradztwo techniczne oraz serwis dla firm działających na polskim rynku.

Pozostałe informacje są dostępne na stronie www.rittal.pl i www.friedhelm-loh-group.com.

Dane adresowe firmy Rittal:

Rittal Sp. z o.o.
Krakowiaków 48
02-255 Warszawa
www.rittal.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *