Logistyka produkcji

Szczecin zamawia kolejne bateryjne Urbino 18 electric

By  | 

Firma Solaris wyprodukuje kolejne dwa przegubowe autobusy elektryczne dla Szczecina. Pojazdy zakupione przez Gminę Miasto Szczecin zostaną przekazane do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” sp. z o.o.. Dostawa zaplanowana jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

Przedstawiciele Gminy Miasta Szczecin oraz firmy Solaris Bus & Coach podpisali dziś umowę na zakup dwóch autobusów bezemisyjnych Urbino 18 electric. Pojazdy zostaną dostarczone do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” sp. z o.o. na przełomie 2023 i 2024 r. To nie pierwsze przegubowe e-busy Solarisa w tym mieście. Osiem tego typu pojazdów miało swoją premierę w Szczecinie w 2021 roku.

Układ napędowy w Urbino 18 electric stanowi oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Autobusy będą zasilane energią pochodzącą z baterii. Podobnie, jak przy poprzednim kontrakcie na przegubowe elektryki, Gmina Miasto Szczecin wybrała magazyny energii dedykowane do szybkiego ładowania za pomocą pantografu, dostosowane także do ładowarek typu plug-in.

Przegubowe autobusy elektryczne będzie wyróżniać bogate wyposażenie, dobrane pod kątem komfortu i bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów. Pojazdy będą posiadały klimatyzację całopojazdową, ogrzewanie elektryczne i dostęp do pokładowego Wi-Fi. Monitoring pokładowy zostanie zintegrowany z Centralnym Systemem Zarządzana Komunikacją Miejską. Aby uruchomić autobus, kierowca będzie musiał poddać się badaniu alkomatem.

Sprawne funkcjonowanie i optymalne wykorzystanie autobusów będzie wspierane przez system zarządzania flotą eSConnect, autorskie rozwiązanie firmy Solaris. Diagnostyka eSConnect pozwoli na kontrolowanie m.in. takich informacji, jak pozycja GPS autobusu, stan naładowania magazynu energii, przewidywalny zasięg pojazdu, monitoring procesu ładowania, temperatura wewnątrz i na zewnątrz pojazdu oraz alert o nietrzeźwości kierowcy.

Po zrealizowaniu dostaw z najnowszego zamówienia, w Szczecinie będzie jeździło łącznie 16 bateryjnych Solarisów. Gmina Miasto Szczecin użytkuje już 14 autobusów Urbino electric: sześć o długości 12 metrów i osiem o długości 18 metrów.

źródło:https://www.solarisbus.com/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *