Wydarzenia

Targi Hanowerskie 2019: igus przedstawia przyszłość robotów domowych Kanclerz Niemiec Angeli Merkel

By  | 

Targi Hanowerskie 2019: igus przedstawia przyszłość robotów domowych Kanclerz Niemiec Angeli Merkel

Ekonomiczne ramiona robotów będą mogły np. wykonywać proste obowiązki domowe. 

Wizyta VIP-ów na stoisku igus: Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Dr Angela Merkel oraz Premier Szwecji Stefan Löfven odwiedzili stoisko firmy igus, eksperta w dziedzinie rozwiązań z zakresu tworzyw sztucznych do zastosowań ruchomych, na tegorocznych Targach Hanowerskich. Centrum zainteresowania: ekonomiczne „roboty wyprodukowane w Niemczech”.

Na Targach Hanowerskich, największej na świecie wystawie w dziedzinie automatyki oraz Przemysłu 4.0, Kanclerz spojrzała w przyszłość. Przedstawiane ramię robota domowego może już wkrótce zajmować się wycieraniem naczyń i nakładaniem na stół.

– Gdy Kanclerz powróci do życia prywatnego, chcielibyśmy, aby Jej służba stała na takim samym poziomie, jak w trakcie kadencji. To pozwoli Jej poświęcić więcej czasu na inne zajęcia, takie jak pisanie książek na tematy polityczne i naukowe – mówi Prezes firmy Frank Blase. – Za rok, dwa lata, możliwa będzie seryjna produkcja takich robotów, a ich cena spadnie do przystępnego poziomu.

igus wykorzystuje Targi Hanowerskie do nawiązania kontaktu z klientami z branży artykułów gospodarstwa domowego. Roboty domowe to istotne zagadnienie w kontekście przyszłości tej gałęzi przemysłu.

Rozwiązania motion plastics poruszają zastosowania na całym świecie

Aby na zakup robota mogło pozwolić sobie każde gospodarstwo domowe, igus GmbH opiera swoje rozwiązania o produkowane przez siebie przekładnie, przeguby oraz elementy łączące 50 lat pionierskiej pracy w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych do zastosowań ruchomych. Mowa tu o bezsmarowych i bezobsługowych, wysokowydajnych tworzywach sztucznych opracowywanych niezależnie przez firmę. Gotowe produkty charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, a jednocześnie przystępną ceną. Mająca swoją siedzibę w Lind, dzielnicy okręgu administracyjnego Porz w Kolonii, rodzinna firma zatrudnia 4 150 pracowników i generuje roczne obroty na poziomie 748 milionów euro; jest ona wiodącym światowym producentem rozwiązań z zakresu systemów prowadzenia przewodów oraz polimerowych łożysk ślizgowych. Każdego roku igus wchodzi w nowe obszary przemysłu. Najnowsze innowacje firmy to technologia druku 3D dla części zużywalnych z możliwością obliczenia żywotności online oraz bezsmarowe łożyska kulkowe wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet RWTH Aachen wyeliminowanie środków smarujących pozwoliłoby zmniejszyć roczne zużycie oleju smarowego o ponad 35 milionów ton. Jednocześnie produkcja polimerów wymaga około 50 procent niższych nakładów energetycznych niż produkcja stali i około 70 procent niższych nakładów energetycznych niż produkcja aluminium.

Wysokowydajne tworzywa sztuczne stają się częściami z sektora zaawansowanej technologii

Rozwiązania motion plastics to coraz częściej części z sektora zaawansowanej technologii. „smart plastics” to nazwa, jaką firma igus nadała produktom monitorującym swój stan podczas pracy i informującym klienta o pozostałej żywotności. Przed faktycznym zastosowaniem produktu klient może przeprowadzić symulację online w celu znalezienia rozwiązania o najlepszym stosunku cena/żywotność. Obecnie firma mocno inwestuje w cyfryzację, co ma jej pomóc uczestniczyć w branży robotyki. Wespół z 16 innymi partnerami branżowymi biorącymi udział w Targach Hanowerskich igus przedstawi RBTX.com, pierwszą na świecie platformę łączącą dostawców i użytkowników ekonomicznych rozwiązań z zakresu robotyki. Na platformie tej użytkownicy mają możliwość skonfigurowania online rozwiązania z zakresu automatyki odpowiadającego ich wymogom oraz budżetowi, zaś dostawcy rozwiązań
z zakresu robotyki mają okazję przedstawić swoje produkty szerszej publiczności na nowym rynku. igus stawia na dynamikę społeczności producentów robotów w zakresie wspólnego opracowywania nowych, ekonomicznych koncepcji.

– Za maksymalnie dwa lata robot kuchenny musi być w stanie wykonać prace domowe Dr Merkel – mówi Frank Blase.

 

Zdj.1. Pierwszego dnia Targów Hanowerskich Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Dr Angela Merkel oraz Premier Szwecji Stefan Löfven odwiedzili stoisko firmy igus, eksperta w dziedzinie rozwiązań z zakresu tworzyw sztucznych do zastosowań ruchomych. Prezes firmy Frank Blase zademonstrował, w jaki sposób roboty domowe poprawią jakość życia codziennego w przyszłości. (Źródło: igus GmbH)

 

Zdj. 2. Ekonomiczne roboty mogą więcej niż tylko pomóc Kanclerz w pracach domowych. W najbliższych latach roboty domowe zmienią obraz życia codziennego, a na ich zakup będzie mogło pozwolić sobie każde gospodarstwo domowe. (Źródło: igus GmbH)

 

Film z wizyty można obejrzeć tutaj:

https://youtu.be/dQKd2KWivcI

https://fileexchange.igus.net/Download.aspx?GUID=daf5eb2e-a674-45fa-a4ce-5c3e974fcf05


INFORMACJE O IGUS

Firma igus jest światowym liderem w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. To rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Kolonii ma swoje oddziały w 35 krajach i zatrudnia około 4 150 pracowników na całym świecie. W 2018 roku firma igus wygenerowała obroty rzędu 748 milionów Euro. igus ma największe w swojej branży laboratoria badań i fabryki, dzięki czemu może w bardzo krótkim czasie zaoferować klientom innowacyjne i dostosowane do ich potrzeb produkty i rozwiązania.

Znaki handlowe “igus”, “Apiro”, “chainflex”, “CFRIP”, “conprotect”, “CTD”, “drylin”, “dry-tech”, “dryspin”, “easy chain”, “e-chain”, “e-chain systems”, “e-ketten”, “e-kettensysteme”, “e-skin”, “flizz”, “ibow”, “igear”, “iglidur”, “kineKIT”, “manus”, “motion plastics””, “pikchain”, “plastics for longer life”, “readychain”, “readycable”, “ReBeL”, “speedigus”, “triflex”, “robolink”, i “xiros” są zastrzeżonymi znakami towarowymi w Niemczech oraz innych krajach.


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *