Logistyka produkcji

Wolne od zanieczyszczeń, unikalne laboratorium cleanroom firmy igus dla komponentów Klasy 1 ISO

By  | 

Nowe laboratorium testowe zbudowane przez Fraunhofer IPA, przyspiesza opracowywanie ekonomicznych i niewytwarzających zabrudzeń produktów motion plastics

Podczas produkcji półprzewodników, komponenty takie jak e-prowadniki i przewody muszą spełniać najwyższe standardy dotyczące uwalniania zanieczyszczeń. Aby móc opracowywać nowe, przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach czystych, polimerowe komponenty, instytut Fraunhofer IPA, pracując jako partner w zakresie rozwoju i certyfikacji, zaprojektował oraz zbudował w Kolonii specjalnie dostosowane laboratorium cleanroom zgodne z wymogami ISO Klasa 1. Dzięki nowemu laboratorium, indywidualne testy i opracowywanie nowych produktów motion plastics może być przeprowadzane z wyprzedzeniem, w realistycznych warunkach oraz w bardzo krótkim czasie.

Układy scalone to kluczowa technologia w dziedzinie sieci, sztucznej inteligencji, elektromobilności i zwiększenia dostępności 5G. Coraz więcej producentów półprzewodników oraz wyświetlaczy rozwija swoje działy badań i rozwoju, a także możliwości produkcyjne. Rozwój i produkcja QLED oraz mikroczipów odbywa się w pomieszczeniach czystych, w warunkach gdzie praktycznie nie występują zanieczyszczenia. Dzieje się tak, ponieważ zanieczyszczenie, bez względu na to, jak małe, może zniszczyć na przykład obwód smartfona. W tym przypadku wymagane są komponenty odporne na ścieranie oraz certyfikowane do zastosowania w pomieszczeniach czystych. Od 2001 firma igus włączyła do swojego asortymentu systemy zasilania i odporne na zużycie polimery w postaci e-skin i rodziny produktów E6. Zostały zaprojektowane specjalnie do stosowania w pomieszczeniach czystych i posiadają certyfikat zgodności z normą Fraunhofer TESTED DEVICE®.

„Przemysł półprzewodników rozwija się bardzo prężnie i posiada duży potencjał dla naszych motion plastics”, wyjaśnia Peter Mattonet, dyrektor zarządzający działu technologii Cleanroom w firmie igus. Tylko w tym roku igus wprowadza cztery nowe produkty do pomieszczeń czystych: jednym z nich jest modułowy e-skin flat jako wariant z pojedynczą podstawą – łatwo otwierany i wypełniany z zewnątrz – z indywidualnie podłączanymi komorami przewodowymi. Kolejnym rozwiązaniem jest nowy e-skin SKS20 do krótkich przesuwów w bardzo małych przestrzeniach montażowych. „Działając w naszym imieniu, instytut Fraunhofer IPA zbudował laboratorium cleanroom, dzięki któremy nasza praca jest jeszcze bardziej wydajna”, mówi Andreas Hermey, dyrektor zarządzający działu systemów e-prowadników w firmie igus.

Nowe laboratorium jest częścią laboratorium testowego igus o powierzchni 3800 metrów kwadratowych w Kolonii i będzie wykorzystywane do wszystkich produktów igus, takich jak e-prowadniki, przewody, łożyska liniowe, przekładnie robotów i łożyska ślizgowe.

Testy w pomieszczeniach czystych zgodnie z wymogami ISO 14644-14 w celu szybkiego opracowywania produktów dla klientów

W zakresie opracowywania nowych produktów do pomieszczeń czystych firma igus współpracuje z Fraunhofer IPH od 17 lat. „Po wielu latach wspólnej pracy stało się dla nas jasne, że chcemy wdrożyć projekt laboratorium cleanroom z ekspertami z Fraunhofer IPA”, mówi Hermey.

W nowym laboratorium firma igus może teraz testować produkty motion plastics zgodnie z wymogami ISO Klasa 14644-14. Międzynarodowe klasy ISO dostarczają informacje o stopniu, w jakim komponenty są wolne od cząstek. Określają dopuszczalną ilość cząstek w pomieszczeniu czystym.

“Dzięki nowemu laboratorium do pomieszczeń czystych możemy przeprowadzać długotrwałe testy w realistycznych warunkach, udoskonalać nasze produkty w bardzo krótkim czasie, a także bezpośrednio wdrażać konfiguracje testowe dostosowane do potrzeb klienta”, mówi Hermey.

Aby zachować zgodność z ISO Klasa 1, deweloper musi najpierw przejść przez pokój ochronny znajdujący się przed wejściem do rzeczywistego laboratorium. Dopiero wtedy może wejść do głównej komory laboratorium. Zawiera dwie laminarne skrzynki przepływu, w których odbywają się testy w pomieszczeniu czystym. W przypadku większych zestawów testowych, skrzynki można ze sobą łączyć. Aby spełnić wymagania dotyczące pomieszczeń czystych, konieczne są odpowiednie systemy filtrowania i przetwarzania powietrza. Inwestycja, która zwraca się w dłuższej perspektywie.


KONTAKT Z PRASĄ w igus Polska:

Paulina Szczepańska
Marketing Specialist

igus Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C
02-234 Warszawa
Mobile: 666 842 679
Faks: 22 863 61 69
pszczepanska@igus.net

www.igus.pl


PRESS CONTACT in igus GmbH:

Oliver Cyrus
Head of PR & Advertising
Anja Görtz-Olscher
PR and Advertising

igus GmbH
Spicher Str. 1a
D-51147 Köln
Tlf.. +49 (0) 22 03 / 96 49 – 459
Fax +49 (0) 22 03 / 96 49 – 631
ocyrus@igus.net
agoertz@igus.net
www.igus.de


INFORMACJA O IGUS:
Firma igus jest światowym liderem w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. To rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Kolonii ma swoje oddziały w 35 krajach i zatrudnia około 4 150 pracowników na całym świecie. W 2018 roku firma igus wygenerowała obroty rzędu 748 milionów Euro. igus ma największe w swojej branży laboratoria badań i fabryki, dzięki czemu może w bardzo krótkim czasie zaoferować klientom innowacyjne i dostosowane do ich potrzeb produkty i rozwiązania


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *