IT

5G w firmie Rittal – nowy standard telefonii komórkowej wkracza do działu produkcji

By  | 

Firma Rittal jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw przemysłowych otrzymała prawo do korzystania z częstotliwości 5G. Jeszcze w tym roku w nowym zakładzie w Haiger zainstalowana ma zostać prywatna sieć komórkowa 5G. Opracowano już pierwsze pilotażowe projekty związane z nadzorem i analizą produkcji.

Zainstalowanie i uruchomienie w dziale produkcji zakładu Haiger sieci komórkowej 5G dla firmy Rittal stało się priorytetem. Nowa technologia ma znacznie przyspieszyć i uprościć przepływ danych oraz być pomocna przy wdrażaniu analiz, które pozwolą przewidzieć i wskazać konieczność wykonania ewentualnych napraw i konserwacji urządzeń produkcyjnych.

Dzięki bardziej wydajnej technologii telefonii komórkowej 5G możemy jeszcze lepiej wykorzystać potencjał i zalety cyfryzacji naszych procesów produkcyjnych. W ten sposób chcemy osiągnąć jeszcze wyższy poziom elastyczności i wydajności naszej produkcji – mówi Carsten Röttchen, dyrektor techniczny Rittal.

Nowe standardy telefonii komórkowej 5G umożliwiają przetwarzanie danych z prędkością 10 gigabitów na sekundę. To sto razy szybciej niż przy użyciu obecnego standardu LTE. Dlatego 5G uważana jest za technologię przyszłości, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał Przemysłu 4.0.

 – Liczymy na to, że duża przepustowość, krótkie okresy latencji, możliwość przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, lepsza dostępność i wysoka niezawodność, przyczynią się do dalszej optymalizacji procesów produkcyjnych w naszym zakładzie. Już po pierwszych testach będziemy mogli zintegrować technologię 5G z krytycznymi dla produkcji zadaniami –  wyjaśnia Carsten Röttchen.

 

Eksploatacja chmurowego centrum danych typu Edge

W przyszłości dane generowane przez czujniki, maszyny roboty będzie można analizować i przetwarzać znacznie szybciej dzięki sztucznej inteligencji (SI) w centrum danych typu Edge lub w chmurowym centrum danych.

Infrastruktura IT zainstalowana w zakładzie w Haiger spełnia w pełni te wymagania wykorzystując ONCITE – wysoko dostępne, chmurowe centrum danych typu Edge, które bazuje na sztucznej inteligencji i służy do szybkiego przetwarzania danych w czasie rzeczywistym oraz do analizy danych przemysłowych. To wyjątkowe w swojej kategorii rozwiązanie zostało niedawno wyróżnione nagrodą „Innovation Champions Award“ i jest już dostępne na rynku.

Pomyślnie ukończone testy w Haiger pozwolą nam poszerzyć ofertę o technologię 5G jako komponentu produktu ONCITE – mówi dr Ritz, prezes German Edge Cloud, przedsiębiorstwa należącego do Friedhelm Loh Group.

Z niecierpliwością czekamy na sygnał do startu. Jeśli producenci technologii 5G udostępnią odpowiednie urządzenia, będziemy mogli przejść do następnych etapów. Spodziewamy się, że instalacja technologii potrzebnej do przeprowadzenia pierwszych testów zostanie ukończona do końca 2020 roku – wyjaśnia Andreas Huck, kierownik ds. kontrolingu, finansów, HR i IT w Rittal.

 

Wysoce zautomatyzowana produkcja w Haiger

W nowym zakładzie Rittal w Haiger na ponad 24 tysiącach metrów kwadratowych produkuje się około 9 tys. kompaktowych obudów sterowniczych AX i obudów małogabarytowych KX dziennie (za pomocą 100 nowych i ultranowoczesnych maszyn). W tym celu zakład przetwarza około 35 tysięcy ton stali rocznie.

Już dziś nadrzędne systemy kierowania łączą maszyny i procesy produkcyjne w zgodną ze standardami Przemysłu 4.0 sieć komunikacyjną. W zakładzie używanych jest 20 autonomicznych systemów transportowych. Pakowanie, oznakowywanie i dalszy transport do dystrybucji również odbywają się automatycznie. Dzięki wykorzystaniu bazujących na wiedzy, „samouczących się” systemów, w przyszłości możliwe będzie także skrócenie okresu przestojów, planowanie profilaktycznych konserwacji i zredukowanie usterek, które mogą pojawić się podczas procesu produkcji.

 

Zdj. 1. Jeszcze w tym roku w nowym zakładzie Rittal w Haiger ma zostać zainstalowana prywatna sieć komórkowa 5G.

 

Zdj. 2. Firma Rittal jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw przemysłowych otrzymała prawo do korzystania z częstotliwości 5G.

 

Zdj. 3. „Dzięki wydajnej technologii telefonii komórkowej 5G możemy jeszcze lepiej wykorzystać potencjał i zalety cyfryzacji naszych procesów produkcyjnych. Chcemy w ten sposób osiągnąć jeszcze wyższy poziom zwiększania elastyczności i wydajności naszej produkcji”, mówi Carsten Röttchen – dyrektor techniczny Rittal.

 

Źródło: Rittal Sp. z o.o.


O firmie Rittal

Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji to wiodący światowy dostawca systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal można znaleźć w ponad 90 procentach wszystkich branż na całym świecie.

Dostawca innowacyjnych rozwiązań IT – od Edge po Hyperscale Computing

Wspólnie z partnerami „Rittal Ecosystem IT” dostarcza komponenty, systemy, a także rozwiązania spełniające wszelkie wymagania skalowalnego i ekonomicznego środowiska IT dla scenariuszy Edge oraz Cloud. Oferta obejmuje produkty od lokalnych data center, przez pojedyncze szafy i gotowe centrum danych w kontenerze, aż po Datacenter as a Service (DCaaS). Platformy Private Cloud i Managed Services pochodzą od iNNOVO Cloud. Poza tym Rittal oferuje wszystkie elementy z jednego źródła – od planowania, przez implementację, aż po użytkowanie i optymalizację infrastruktury IT – dla całego cyklu życia centrów danych.

Rittal Lefdal Mine Datacenter o powierzchni 120 000 m² i potencjalnej pojemności 200+ megawatów to jedyna w swoim rodzaju lokalizacja data center wyróżniająca się wysoką efektywnością, dbałością o środowisko naturalne i bezpieczeństwem. Położone nad norweskim fiordem centrum danych jest zasilane wyłącznie z wykorzystaniem energii odnawialnych z otoczenia.

Rittal został założony w roku 1961 i jest największym przedsiębiorstwem prowadzonej przez właściciela Friedhelm Loh Group. Grupa jest obecna na całym świecie z 18 fabrykami i 80 międzynarodowymi spółkami córkami. Cała grupa zatrudnia 11 500 pracowników, a jej obroty w 2017 roku wyniosły 2,5 miliarda euro.

Rittal Sp. zo.o.  został założony w 1999 roku i obecnie jest powszechnie znaną oraz rozpoznawalną marką w Polsce, gwarantującą najlepszej jakości produkty, doradztwo techniczne, obsługę Klienta oraz serwis.

Pozostałe informacje są dostępne na stronie www.rittal.de/it-solutions i www.friedhelm-loh-group.com.

Dane adresowe firmy Rittal:

Rittal Sp. z o.o.
Krakowiaków 48
02-255 Warszawa
www.rittal.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *