IT
ABB i Ericsson demonstrują jak 5G wpłynie na cyfryzację przemysłu
Dwa roboty, które dzieli 1500 metrów, i przepisywana na bieżąco wiadomość – ABB, Ericsson oraz Swisscom pokazały jak łatwo i skutecznie można sterować robotami na dużą odległość wykorzystując do tego komunikację w technologii 5G.
Uczestnicy tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos przekonali się na własne oczy, jaki potencjał kryje komunikacja w 5G przy bardzo niskich czasach opóźnień. Dwa roboty współpracujące ABB YuMi ustawiono w odległości 1,5 kilometra od siebie. Gdy jeden pisał wiadomość na piasku, drugi na bieżąco ją kopiował, bez sekundy zwłoki. Poczynania mechanicznych pisarzy można było obserwować na ekranach w obu lokalizacjach. Technologię mobilną piątej generacji dostarczyła firma Swisscom, a Ericsson i ABB opracowały rozwiązanie do komunikowania się maszyn z wykorzystaniem 5G.
– Zastępując tradycyjne połączenia kablowe mobilną siecią 5G możemy poprawić elastyczność produkcji. 5G ułatwia połączenie robotów z chmurą i systemami automatyki w fabrykach. Dzięki temu mamy szybszy dostęp do większej ilości danych i podejmujemy trafniejsze decyzje oparte na szczegółowych informacjach, a w konsekwencji – zwiększamy wydajność i niezawodność w całym cyklu produkcyjnym – powiedział Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej.
Sieci 5G umożliwią instalowanie i eksploatację dużych flot autonomicznych maszyn i robotów. W instalacjach przemysłowych technologia ta może zastąpić podejście typu „jeden punkt sterowania/jeden cel” (single control/single purpose) systemem, w którym cały park maszynowy może być sterowany z jednego źródła centralnego. W skali globalnej ogranicza to koszty zarządzania systemami OT i IT oraz koszty ich utrzymania.
– Współpraca na rzecz technologii 5G między przedsiębiorstwami, władzami i społeczeństwem ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki cyfrowej. Wspierając takie partnerstwa i umożliwiając ich nawiązywanie, można wykorzystywać nowe szanse związane z cyfryzacją – powiedział Börje Ekholm, prezes firmy Ericsson.
– Wspólny pokaz z wykorzystaniem naszej sieci 5G to przedsmak jej potencjału oraz możliwości, jakie stwarza w produkcji i robotyce. Nadszedł czas, by wkroczyć w erę 5G – dodał Urs Schaeppi, dyrektor generalny Swisscom.
ABB ciągle pracuje nad rozwiązaniami autonomicznymi dla klientów z różnych branż i segmentów. Na przykład w 2018 r. jako pierwsza na świecie firma umożliwiła zdalne sterowanie promem, uruchamiając autonomiczny system w porcie w Helsinkach.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes Produktów i Systemów Energetyki zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników. www.abb.com
Ericsson umożliwia dostawcom usług telekomunikacyjnych wykorzystanie potencjału opcji łączności. Portfolio firmy, które obejmuje sieci, usługi cyfrowe, usługi zarządzane oraz usługi dla nowych przedsiębiorstw, ma pomóc klientom w przechodzeniu na rozwiązania cyfrowe, zwiększaniu efektywności oraz szukaniu nowych źródeł przychodów. Inwestycje firmy Ericsson w innowacje przyniosły korzyści wynikające z dostępu do telefonii oraz mobilnych szerokopasmowych łączy miliardom ludzi na całym świecie. Akcje firmy Ericsson są notowane na giełdach Nasdaq w Sztokholmie i Nasdaq w Nowym Jorku. www.ericsson.com
Swisscom z siedzibą w Ittigen to czołowa firma telekomunikacyjna w Szwajcarii i jedna z wiodących firm IT w kraju. Poza Szwajcarią firma Swisscom jest obecna na rynku włoskim pod nazwą Fastweb. Swisscom jest jedną z najbardziej zrównoważonych i innowacyjnych firm w Szwajcarii.
0 comments