IT

Palma z adresem IP, czyli jak technologia może wpływać na komfort naszego odpoczynku

By  | 

Tam, gdzie przez całą dobę przetwarzane są ogromne ilości danych, bezawaryjne działanie sprzętu IT jest koniecznością. Dlatego też w swoich czterech wielkich parkach wodnych, niemiecka firma Wund Industriebau postawiła na niezależne centra danych Edge i standaryzację.

Grupa Wund Industriebau chciała zarządzać monitoringiem i informacjami o wszelkich zakłóceniach niezależnie od lokalizacji. Priorytetem były też nowoczesne technologie, maksymalnie standaryzowana infrastruktura IT oraz szeroka  sieć serwisowa. W końcu przez 17 godzin dziennie i 365 dni w roku wszystko w należących do firmy Wund Industriebau termach musi działać sprawnie – od transakcji bezgotówkowych, po nawadnianie palm. Obecnie jest to możliwe dzięki wysokoefektywnej infrastrukturze IT firmy Rittal.

Przedstawiciele Rittal to profesjonaliści. Doskonale rozumieli, przed jakimi wyzwaniami stoi zarządzanie termami takiej wielkości i w tak różnych lokalizacjach. Zachowanie maksymalnej elastyczności w montażu i rozbudowie IT pomimo wysokiej standaryzacji, utwierdziło nas w słuszności podjętej decyzji – mówi Franz Hofstetter, kierownik ds. IT w grupie przedsiębiorstw Wund Industriebau.

 

Wysoka dostępność w trybie ciągłym

Wakacyjną atmosferę w termach w Euskirchen zapewnia pół tysiąca prawdziwych palm, ponad tysiąc orchidei oraz temperatura wody w przedziale 24-33 stopni. Nowoczesne wyposażenie parku wodnego wymagało wygenerowania ponad 3 tys. adresów IP – w tym także dla pół tysiąca palm, których nie podlewa się ręcznie, a za pomocą systemu automatycznego nawadniania.

Tego typu rozwiązania bazują i tworzą ogromną ilość danych, które muszą być przetwarzane i udostępniane w lokalnym centrum danych. Przez nieprawidłową pracę systemów firma mogłaby ponieść duże straty finansowe i wizerunkowe. Dlatego też zapewniająca wysoką dostępność danych infrastruktura IT Rittal spełniła jeden z najważniejszych kryteriów przy wyborze rozwiązań sprzętowo-programowych – m.in. modułowy, redundantny system UPS i rozdzielnie elektryczne znajdują się w osobnym pomieszczeniu technicznym. Klimatyzatory Rittal Liquid Cooling Package (LCP) oraz separacja zimnej strefy zapewniają chłodzenie szeregów szaf w serwerowni. Zimno wytwarzane jest w oparciu o pośrednie chłodzenie swobodne.

Zagwarantowanie tak wysokiej dostępności danych przez 365 dni w roku możliwe było tylko przy minimalnych czasach latencji, dlatego firma Wund Industriebau zdecydowała się na rozwiązania typu Edge także w innych termach wodnych.

Bezpieczna przyszłość dzięki maksymalnej standaryzacji

Wymóg wysokiej dostępności zdecydował o stworzeniu niezależnych centrów danych w poszczególnych lokalizacjach przedsiębiorstw. Wysoce standaryzowane, prawie identyczne centra danych są dużym udogodnieniem w szybkim rozwiązywaniu problemów. Wprawdzie poszczególne systemy działają niezależnie od siebie, jednak pozwalająca na rozbudowę w każdej chwili infrastruktura IT znacznie ułatwia eksploatację. Rozwiązanie to pozwala także na bezproblemową integrację nowych miejsc z obecnymi strukturami IT oraz rozbudowę istniejących centrów danych.

Pełny monitoring zapewnia bezpieczeństwo

Obecnie w czterech na pięć parków wodnych Wund Industriebau wykorzystuje się  standaryzowane szafy TS IT lub systemy klimatyzacji Rittal. Lokalny system monitorowania Rittal Computer Multi Control (CMC III) za pomocą czujników w szafach serwerowych kontroluje czy wszystkie funkcje działają prawidłowo. W tym celu zbiera się takie dane, jak wysokość temperatury, wilgotność, czy prędkość powietrza itd. Pomiary te są konsolidowane i przetwarzane w jednostce centralnej. Następnie poprzez Network Management Protocol (SNMP) trafiają do systemu zarządzania centrami danych Rittal RiZone. Oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą centrów danych lub DCIM znajduje się w kolejnym centrum danych. Stamtąd wszystkie spływające z poszczególnych lokalizacji informacje są nieustannie nadzorowane, tak by w razie potrzeby uruchomić alarm.

Gdyby doszło do awarii, kompleksowy system alarmowania musi gwarantować niezawodność i podejmowanie odpowiednich środków zapobiegających uszkodzeniom infrastruktury. Obecnie znajdujący się w termach grupy Wund Industriebau sprzęt funkcjonuje bez zarzutu, a awarie czy usterki należą do przeszłości. Niemniej obaj partnerzy planują już następne kroki, jak na przykład rozbudowa IT w związku z postępującą cyfryzacją.

 

Źródło: Rittal Sp. z o.o.


O firmie Rittal

Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji to wiodący światowy dostawca systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal można znaleźć w ponad 90 procentach wszystkich branż na całym świecie.

Dostawca innowacyjnych rozwiązań IT – od Edge po Hyperscale Computing

Wspólnie z partnerami „Rittal Ecosystem IT” dostarcza komponenty, systemy, a także rozwiązania spełniające wszelkie wymagania skalowalnego i ekonomicznego środowiska IT dla scenariuszy Edge oraz Cloud. Oferta obejmuje produkty od lokalnych data center, przez pojedyncze szafy i gotowe centrum danych w kontenerze, aż po Datacenter as a Service (DCaaS). Platformy Private Cloud i Managed Services pochodzą od iNNOVO Cloud. Poza tym Rittal oferuje wszystkie elementy z jednego źródła – od planowania, przez implementację, aż po użytkowanie i optymalizację infrastruktury IT – dla całego cyklu życia centrów danych.

Rittal Lefdal Mine Datacenter o powierzchni 120 000 m² i potencjalnej pojemności 200+ megawatów to jedyna w swoim rodzaju lokalizacja data center wyróżniająca się wysoką efektywnością, dbałością o środowisko naturalne i bezpieczeństwem. Położone nad norweskim fiordem centrum danych jest zasilane wyłącznie z wykorzystaniem energii odnawialnych z otoczenia.

Rittal został założony w roku 1961 i jest największym przedsiębiorstwem prowadzonej przez właściciela Friedhelm Loh Group. Grupa jest obecna na całym świecie z 18 fabrykami i 80 międzynarodowymi spółkami córkami. Cała grupa zatrudnia 11 500 pracowników, a jej obroty w 2017 roku wyniosły 2,5 miliarda euro.

Rittal Sp. zo.o.  został założony w 1999 roku i obecnie jest powszechnie znaną oraz rozpoznawalną marką w Polsce, gwarantującą najlepszej jakości produkty, doradztwo techniczne, obsługę Klienta oraz serwis.

Pozostałe informacje są dostępne na stronie www.rittal.de/it-solutions i www.friedhelm-loh-group.com.


Dane adresowe firmy Rittal:

Rittal Sp. z o.o.
Krakowiaków 48
02-255 Warszawa
www.rittal.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *