IT

Dlaczego HPC ma coraz większe znaczenie?

By  | 

„Aplikacje HPC w wielu dziedzinach przemysłu stały się motorem innowacyjności, w wyniku czego przedsiębiorstwa muszą skupiać się na efektywnej energetycznie rozbudowie swoich centrów danych. Rittal dostarcza odpowiednie do tego celu rozwiązania chłodzenia IT obsługujące najwyższe klasy mocy i mające możliwie najlepszą efektywność energetyczną”, mówi Luis Brücher – główny szef Działu Zarządzania Produktami IT w Rittal.

Przedsiębiorstwa stawiają i będą stawiać na High Performance Computing, by sprostać ciągle rosnącym wymaganiom zaawansowanych pod względem obliczeniowym aplikacji. Do tego zaliczają się takie scenariusze jak: złożone modele pogodowe, symulacje w przemyśle motoryzacyjnym i budowie maszyn, animacje w filmach, analityka naukowa lub oparty na sztucznej inteligencji, wysokoczęstotliwościowy handel papierami wartościowymi. Poza tym w wielu przedsiębiorstwach korzysta się z coraz większej liczby aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję – po to, aby dzięki uczeniu maszynowemu w środowiskach produkcji zminimalizować czas trwania konserwacji maszyn. Doskonałym przykładem skalowanych rozwiązań dla wysokowydajnych systemów obliczeniowych są urządzenia chłodnicze Rittal z grupy LCP (Liquid Cooling Package) o mocach do 55 kW oraz oferty as a Service do skalowanych zastosowań HPC z chmury.

Chłodzenie IT w serwerowni

Innym dobrym przykładem jest klimatyzator IT LCP DX/FC Hybrid, który został zaprojektowany dla mocy do 35 kW i jest wyposażony zarówno w obieg czynnika chłodniczego (DX = Direct Expansion), jak i w osobny obieg wodny (CW = Cold Water). W zależności od temperatury zewnętrznej urządzenie może w ten sposób bardzo efektywnie wytwarzać potrzebną moc chłodniczą. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w miejscach o niskich lub średnich temperaturach otoczenia, gdyż w przypadku niskich temperatur urządzenie może automatycznie korzystać z pośredniego chłodzenia swobodnego, co pozwala obniżyć bieżące koszty eksploatacji.

Kolejnym godnym uwagi rozwiązaniem jest wodny system chłodzenia LCP CW do szaf , szeregów szaf i pomieszczeń. Moc chłodnicza wynosi do 55 kW na powierzchni zaledwie 0,36 m², co pozwala możliwie jak najlepiej wykorzystać istniejącą przestrzeń serwerowni. Dzięki wysokiej temperaturze dopływu wody następuje wzrost pośredniego chłodzenia swobodnego, co z kolei zapewnia redukcję kosztów eksploatacji. Kompaktowe systemy chłodzenia są dostępne również w konfiguracjach o dużym stopniu redundancji i spełniają wymagania wysokiej odporności na awarie w segmencie HPC.

Kompleksowe rozwiązanie HPC z jednego źródła

Rittal i Innovo pokazują, jak wstępnie skonfigurowany i dostępny w stanie „pod klucz” rack IT lub kontener IT może obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje HPC. Przedsiębiorstwa mogą dostarczać taką infrastrukturę HPC, czyli oferować wewnętrznym działom moc HPC w formie usługi chmurowej (as a Service) i rozliczać moc obliczeniową z dokładnością co do minuty. Od szaf 30 kW do kontenerów IT o długości 40 stóp – firmy korzystają z mocy IT nawet do 300 kW. Dostępne są również komponenty serwerowe i sieciowe, jak też Cloud Management Framework – na przykład OpenStack. Poza tym klienci mogą korzystać z kontenerów HPC IT również w formie Managed Services, na przykład w cloud parku Höchst we Frankfurcie nad Menem. Zalety są w tym przypadku następujące: wysoki poziom bezpieczeństwa lokalizacji oraz geograficzna bliskość dużego węzła internetowego DE-CIX, co umożliwia zminimalizowanie latencji sieci w obsłudze aplikacji czasu rzeczywistego. Możliwa jest również eksploatacja w norweskim Lefdal Mine Datacenter. Do zasilania są w tym przypadku wykorzystywane wyłącznie odnawialne źródła energii. Miejsce to oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa fizycznego, ponieważ kontenery zostały umieszczone pod ziemią, w byłej kopalni.

Więcej informacji o rozwiązaniach IT jest dostępne na stronie https://www.rittal.com/it-solutions/en/.

 

Zdj. 1. Oszczędność miejsca w High Performance Cooling: wodne systemy LCP CW do chłodzenia szaf i szeregów szaf Rittal są zaprojektowane dla dużych klas mocy IT. Moc chłodnicza wynosi do 55 kW na powierzchni zaledwie 0,36 m². Dzięki wysokiej temperaturze dopływu wody następuje wzrost pośredniego chłodzenia swobodnego, co z kolei zapewnia redukcję kosztów eksploatacji.

 

Zdj. 2. Wyjątkowa lokalizacja, ponieważ zastosowania Przemysłu 4.0 i scenariusze typu Edge wymagają krótkich czasów latencji. Właśnie dlatego cloud park Höchst jest dla przedsiębiorstw z regionu Frankfurtu świetną lokalizacją centrum danych.

Źródło: Rittal Sp. z o.o.


O firmie Rittal

Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji to wiodący światowy dostawca systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal można znaleźć w ponad 90 procentach wszystkich branż na całym świecie.

Dostawca innowacyjnych rozwiązań IT – od Edge po Hyperscale Computing

Wspólnie z partnerami „Rittal Ecosystem IT” dostarcza komponenty, systemy, a także rozwiązania spełniające wszelkie wymagania skalowalnego i ekonomicznego środowiska IT dla scenariuszy Edge oraz Cloud. Oferta obejmuje produkty od lokalnych data center, przez pojedyncze szafy i gotowe centrum danych w kontenerze, aż po Datacenter as a Service (DCaaS). Platformy Private Cloud i Managed Services pochodzą od iNNOVO Cloud. Poza tym Rittal oferuje wszystkie elementy z jednego źródła – od planowania, przez implementację, aż po użytkowanie i optymalizację infrastruktury IT – dla całego cyklu życia centrów danych.

Rittal Lefdal Mine Datacenter o powierzchni 120 000 m² i potencjalnej pojemności 200+ megawatów to jedyna w swoim rodzaju lokalizacja data center wyróżniająca się wysoką efektywnością, dbałością o środowisko naturalne i bezpieczeństwem. Położone nad norweskim fiordem centrum danych jest zasilane wyłącznie z wykorzystaniem energii odnawialnych z otoczenia.

Rittal został założony w roku 1961 i jest największym przedsiębiorstwem prowadzonej przez właściciela Friedhelm Loh Group. Grupa jest obecna na całym świecie z 18 fabrykami i 80 międzynarodowymi spółkami córkami. Cała grupa zatrudnia 11 500 pracowników, a jej obroty w 2017 roku wyniosły 2,5 miliarda euro.

Rittal Sp. zo.o.  został założony w 1999 roku i obecnie jest powszechnie znaną oraz rozpoznawalną marką w Polsce, gwarantującą najlepszej jakości produkty, doradztwo techniczne, obsługę Klienta oraz serwis.

Pozostałe informacje są dostępne na stronie www.rittal.de/it-solutions i www.friedhelm-loh-group.com.


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *