Studium Przypadku

Firma NSK przedstawia pierwsze na świecie hydrauliczne urządzenie do pomiaru obciążenia pojazdów

By  | 

Firma NSK opracowała pionierskie urządzenie do wykrywania ponadnormatywnego obciążenia, które zapobiega przeładowaniu pojazdów użytkowych i poprawia bezpieczeństwo ruchu. Dzięki prostemu montażowi w układzie zawieszenia samochodów dostawczych, lekkich ciężarówek i innych pojazdów użytkowych, urządzenie umożliwia precyzyjny pomiar wagi podczas ruchu pojazdu.

 

Zdj. 1. Urządzenie wykrywające zbyt duże obciążenie transmituje bezprzewodowo dane o ciężarze ładunku do pokładowego systemu pojazdu lub telefonu komórkowego.

Przeciążone pojazdy są kosztownym i ciągle nierozwiązanym problemem społecznym, który wzbudza zainteresowanie w wielu krajach. Zjawisko to stanowi jedną z głównych przyczyn poważnych wypadków – przeładowany pojazd wymaga dłuższej drogi hamowania i trudniej jest nim kierować.
Co więcej, zbyt duża waga pojazdów może sprzyjać uszkodzeniu infrastruktury drogowej (falowanie i pękanie powierzchni, powstanie kolein), co prowadzi do znacznego pogorszenia bezpieczeństwa drogowego i komfortu jazdy.

Obecnie rządy na całym świecie zaostrzają regulacje w celu zapobiegania przeładowaniu pojazdów – przykładowo na niemieckich autostradach zainstalowano czujniki obciążenia w 700 lokalizacjach. Kierowcy nie tylko tracą swoje uprawnienia z powodu przekroczenia limitu obciążenia więcej niż trzy razy w roku, ale także zastosowane środki karne utrudniają pracę zawodowego kierowcy po przywróceniu uprawnień. Podobna sytuacja jest w Japonii, gdzie w punktach poboru opłat instaluje się wagi elektryczne.

Aby rozwiązać problem firma NSK przystąpiła do opracowania kompaktowego, pokładowego urządzenia do pomiaru obciążenia pojazdu.  Rezultatem prac jest produkt wyposażony w elastyczną membranę, która odkształca się pod obciążeniem, co zwiększa ciśnienie w komorze z płynem hydraulicznym. Wartość obciążenia jest obliczana w oparciu o wzrost ciśnienia. Płyn hydrauliczny jest zasadniczo nieściśliwy (wysoka wartość modułu odkształcenia objętościowego), co ułatwia działanie przy minimalnym ugięciu membrany.

Dwuwarstwowa uszczelka zapobiegająca wyciekowi płynu hydraulicznego jest integralną częścią konstrukcji.  W bardzo mało prawdopodobnym przypadku wycieku płynu sprężyna zawieszenia rozszerzy się nieznacznie, zamykając szczelinę nad tłokiem amortyzatora, co nie będzie miało negatywnych skutków dla systemu zawieszenia. Kompaktowa konstrukcja urządzenia wykrywającego nadmierne obciążenie o grubości zaledwie 25 mm zapobiega znaczącemu skróceniu skoku zawieszenia.

Firma NSK już opracowała pojazd demonstracyjny wyposażony w nowe urządzenie wykrywające obciążenie zamontowane w przednim i tylnym zawieszeniu w celu pomiaru ciężaru ładunku z dokładnością ±5%. Co istotne, urządzenie może bezprzewodowo transmitować dane o wadze ładunku do telefonu komórkowego lub system pokładowego pojazdu, pozwalając obliczyć i odpowiednio wykorzystać środek ciężkości pojazdu.

NSK prowadzi obecnie dalsze prace, które pozwolą wykorzystać dane z detektora obciążenia w celu opracowania przyjaznych środowisku systemów kontrolnych pojazdu, zapewniających bezpieczniejsze i bardziej komfortowe doświadczenia z jazdy. Prace te obejmują poprawę bezpieczeństwa hamowania dzięki niezależnej kontroli przednich i tylnych hamulców w zależności od warunków obciążenia. Dodatkowo działania będą się koncentrować na ograniczaniu zużycia paliwa przez pojazdy poprzez kontrolę przełożeń w zależności od wartości obciążenia. Firma NSK rozważa także kilka innych sposobów wykorzystania tej technologii do poprawy płynności prowadzenia i komfortu jazdy.

Film prezentujący funkcje i zalety nowego detektora obciążenia NSK jest dostępny pod adresem: https://youtu.be/KJZBdvdaa34

Zdj. 2. Detektor obciążenia NSK można łatwo zainstalować w układzie zawieszenia większości pojazdów.

Zdj. 3. Urządzenie wykrywające nadmierne obciążenie firmy NSK posiada dwuwarstwowe uszczelnienie zapobiegające wyciekom płynu hydraulicznego.

O firmie NSK

Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 860 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2018 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 1020 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w \”Total Quality\”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3600 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2017 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *