Nowości produktowe

Rękojeści do wyspecjalizowanych zastosowań

By  | 

ISO 3287 – graficzne symbole urządzeń sterowniczych i innych wskaźników
Firma Elesa+Ganter wprowadziła do swojej oferty specjalne etykiety z symbolami graficznymi. Nowy produkt nosi oznaczenie MA i jest rekomendowany do urządzeń sterowniczych i uchwytów manipulacyjnych, których zakończenia w postaci rękojeści muszą przedstawiać jednoznaczną informację, co do ich funkcji. Symbole przedstawione na etykietach są zgodne z normą ISO 3287, określającą standardy symboli graficznych na urządzeniach sterowniczych i innych wskaźnikach w wózkach jezdnych, napędzanych.

„Dobrym przykładem zastosowania etykiet może być element manipulacyjny rozdzielacza hydraulicznego w wózku widłowym. W tym przypadku musimy jednoznacznie wiedzieć, co stanie się z podnośnikiem po wykonaniu ruchu drążkiem sterującym rozdzielacza w dół, a co po wykonaniu ruchu w górę. Etykieta z serii MA z odpowiednim symbolem zapewnia taką informację.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska i dodał: „W ofercie Elesa+Ganter znajdziemy 21 różnych etykiet graficznych które są wykonane z samoprzylepnego, cienkiego winylu, przyklejanego we wnętrzu przezroczystych pokrywek rękojeści: SH.N, IH.N, IEL.N-H SOFT, EBK-H SOFT.

Każda z wymienionych rękojeści jest wyposażona w mocowaną na wcisk przezroczystą pokrywkę, poprawiającą widoczność etykiet, dzięki efektowi szkła powiększającego. Rękojeść jest wykonana z technopolimeru na bazie poliamidu (PA-T), odpornego na rozpuszczalniki, oleje, smary i inne czynniki chemiczne (należy jednak unikać kontaktu z alkoholem).

Rys. 1. Etykiety MA

Rys. 1. Etykiety MA

Rękojeści SH.N

Pierwszy typ rękojeści przeznaczony do etykiet MA to rękojeść SH.N wykonana z duroplastu na bazie fenolu (PF), wykończona na połysk w kształcie kulistym. Jest mocowana na wcisk, dzięki zastosowaniu wtopki samozaciskowej ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA). Można ją mocować na prętach o średnicy 8 mm, 10 mm, 12 mm, 14 mm, wykonanych w tolerancji „h9”. Dzięki temu uzyskamy połączenie sprężyste, niewrażliwe na wibracje, bez tendencji do obluzowywania się.

Rys. 2. Rękojeść SH.N

Rys. 2. Rękojeść SH.N

Rękojeści IH.N

Drugi typ rękojeści przeznaczony do etykiet MA to rękojeść IH.N, która została wykonana z technopolimeru na bazie poliamidu i wykończona na mat. Jest mocowana na wcisk, na prętach wykonanych w tolerancji „h9” o średnicach 8 mm i 10 mm. Różni się od rękojeści SH.N kształtem, który jest zbliżony do stożka.

Rys. 3. Rękojeść IH.N

Rys. 3. Rękojeść IH.N

Rękojeści SH.N i IH.N montuje się poprzez wciskanie ręką lub pobijanie drewnianym, tworzywowym młotkiem, po wcześniejszym zdemontowaniu przezroczystej zaślepki, do której należy przykleić wybraną etykietę MA. Następnie należy ponownie umieścić ją w rękojeści pobijając, aż znajdzie się na miejscu. Dzięki temu etykieta staje się w pełni osłonięta i chroniona wodoodporną, nieprzepuszczającą kurzu pokrywką.

Rękojeści SH.N i IH.N znajdą zastosowanie w aplikacjach, gdzie element manipulacyjny musi mieć małe kształty i nie jest wymagany chwyt całą dłonią z użyciem dużej siły. Przykładem mogą być drążki sterujące we wszelkiego rodzaju rozdzielaczach hydraulicznych, gdzie do sterowania wystarczy użycie dwóch palców i brak konieczności używania dużej siły do przełączania.

Rękojeści IEL.N-H SOFT

Rękojeść IEL.N-H SOFT została zaprojektowana do aplikacji, w których wymagany jest pewny chwyt, niezależnie od warunków pracy. Dzięki specjalnej powłoce z miękkiego elastomeru operowanie nią jest możliwe nawet w kontakcie z olejami, smarami lub potem.

Rys. 4. Miękka rękojeść IEL.N-H SOFT

Rys. 4. Miękka rękojeść IEL.N-H SOFT

Nowa rękojeść jest wykonana z polipropylenu (PP), który został pokryty chemicznie związaną powłoką z miękkiego elastomeru (TPE). Elastomer ten jest materiałem certyfikowanym przez FDA (Food and Drug Administration, U.S.). Rękojeść IEL.N-H SOFT jest mocowana na wcisk na prętach wykonanych w tolerancji „h9” o średnicach 10 mm i 12 mm.

Dzięki wymienionym właściwościom miękka rękojeść IEL.N-H SOFT może być stosowana m.in.:

  • w sprzęcie rehabilitacyjnym,
  • fitness,
  • urządzeniach gastronomicznych,
  • cateringowych itp.

Rękojeści EBK-H SOFT

Ostatnia rękojeść, rekomendowana do etykiet MA to model EBK z przezroczystą pokrywką, działającą jak szkło powiększające. Pod pokrywkę umieszczoną w ramieniu rękojeści można umieścić samoprzylepną etykietę z oznaczeniami, rysunkami, logo itp.

Rys. 5. Miękka rękojeść EBK-H Soft

Powierzchnia rękojeści jest pokryta miękkim w dotyku elastomerem, powleczonym na korpusie, wykonanym z wysokoudarowego wzmocnionego technopolimeru na bazie polipropylenu (PP). Rękojeść EBK-H-Soft przeszła pozytywnie certyfikację przez FDA (U.S. Food and Drug Administration) i uzyskała nagrody International Design Award (Niemcy) oraz Good Design Award (Japonia). Rękojeści te są wykonane w linii ERGOSTYLE®.

Elementy z linii ERGOSTYLE zostały stworzone z myślą o szerokiej gamie zastosowań, typowych dla nowych segmentów rynku. Są rekomendowane do sprzętu szpitalnego i medycznego, a także wyposażenia laboratoriów, biur, sprzętu rekreacyjno-sportowego oraz wszędzie tam, gdzie o powodzeniu danego produktu na rynku, decyduje estetyka i łatwość w obsłudze. Rękojeść EBK-H Soft w odróżnieniu do wyżej wymienionych modeli jest mocowana przez nakręcanie. Jest dostępna w wykonaniach M8, M10, M12.

Całą grupę rękojeści firmy Elesa+Ganter można znaleźć pod linkiem: rękojeści E+G

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *