Napędy i sterowanie

Rozrywka na statku AIDAnova

By  | 

We współpracy z AIDA Cruises, firma Bosch Rexroth opracowała, zaprojektowała i zbudowała wyposażenie teatru, w tym całkowicie nowy typ górnej maszynowni sceny teatralnej dla najnowszego i największego statku floty. AIDAnova, zbudowany został w stoczni Meyer Werft w Papenburgu. W  teatrze, tancerki, piosenkarze, artyści i konferansjerzy zapewniają kilka razy dziennie atrakcje dla publiczności. Centralnym elementem sceny jest tunel LED, zamontowany dwa pokłady nad sceną i opuszczany na nią.

Scenę spowija dym. Efekty świetlne, słychać dynamiczne rytmy, a spod sufitu zsuwa się wielki cylinder z panelami LED. Cylinder o średnicy prawie 4 m wysuwa się z sufitu. Jego część zewnętrzna jest w całości pokryta panelami LED. Ten tunel LED został specjalnie opracowany dla statku AIDAnova przez inżynierów firmy Bosch Rexroth z Działu Techniki Teatralnej. Może on tworzyć całkowicie nowe, niesamowite efekty sceniczne, wykorzystywane w różnorodnych programach rozrywkowych na statku. Górna maszynownia jest także wyposażona w dodatkowe oświetlenie punktowe, rampę oświetleniową oraz system podnoszenia kurtyny otaczającej scenę.

Obniżaną, okrągłą scenę otaczają trzy dwuczęściowe pierścieniowe sekcje, które również można obniżać. W trakcie przedstawienia, technik sceniczny obsługuje górną i dolną maszynownię sceny za pomocą systemu sterowania firmy Bosch Rexroth. Dzięki zastosowaniu ponad 20 zabezpieczeń, system sterowania sceny spełnia wszystkie wymogi i standardy bezpieczeństwa. Przedstawienia są przygotowywane w AIDA Entertainment House w Hamburgu. Reżyserzy programują tam odpowiednie sekwencje ruchu i zmiany sceny. Sekwencje i zmiany sceny są następnie kopiowane do systemu sterowania na statku i uruchamiane w koordynacji z systemem sterowania oświetleniem. Technika sceniczna wykorzystana na statku AIDAnova wyznacza nowe standardy rozrywki podczas rejsów wycieczkowych.

Oprócz teatru, firma Bosch Rexroth wzięła na siebie odpowiedzialność za dostarczenie technologii scenicznej Studia X – kompletnie wyposażonego studia telewizyjnego znajdującego się na pokładzie AIDAnova, a także restauracji Maszyna Czasu (Time Machine), w której w porze obiadowej zapewniane są atrakcje dla całej rodziny. W kolejnych latach specjaliści z Bosch Rexroth w dziedzinie napędów i sterowania wyposażą kolejne wycieczkowce AIDA Cruises w technikę sceniczną.

AIDAnova wyznacza również standardy w innych dziedzinach: firma AIDA Cruises jest pierwszym na świecie operatorem statków wycieczkowych, który całkowicie postawił na przyjazne dla środowiska zasilanie płynnym gazem LNG. Ta technologia ogranicza emisję tlenków azotu nawet o 80 procent.

Zdj.1. Firma Bosch Rexroth wprowadza wyjątkową na całym świecie technikę sceniczną na pełne morza (źródło zdjecia: AIDA Cruises, ©Alexander Rudolph)


Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy i sterowania firmy Bosch Rexroth, które wprawiają w ruch maszyny i urządzenia każdego formatu. Przedsiębiorstwo posiada szerokie doświadczenie w aplikacjach mobilnych, maszynowych i projektowych, jak również automatyzacji przemysłu. Dzięki inteligentnym komponentom, niestandardowym rozwiązaniom systemowym i usługom Bosch Rexroth tworzy niezbędne środowisko dla w pełni połączonych aplikacji. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i sterowań, przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu, jak również oprogramowanie i interfejsy do rozwiązań wykorzystujących internet rzeczy. Przedsiębiorstwo, obecne w ponad 80 krajach, osiągnęło w 2018 roku obroty w wysokości 6,2 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie 32,300  pracowników. Więcej informacji: www.boschrexroth.pl.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2018) i wygenerowała w 2018 roku obrót w wysokości 77,9 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Grupa Bosch zatrudnia 69,500 współpracowników w zakresie badań i rozwoju w 125 miejscach na całym świecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl oraz http://twitter.com/BoschPresse.


Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Tomasz Domaszczyński
Tel.: +48 22 7381850
E-Mail: tomasz.domaszczynski@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *