Napędy i sterowanie

Silniki i napędy ABB pomogą obniżyć zużycie energii o 30 proc. w firmie ANWIL

By  | 

Silniki i napędy ABB pomogą obniżyć  zużycie energii o 30 proc. w obszarze produkcji tworzyw sztucznych firmy ANWIL. Spółka ANWIL, w celu zmniejszenia energochłonności procesu produkcji polichlorku winylu (PCW), zmodernizowała na instalacji służącej do jego wytwarzania silniki oraz napędy, decydując się na zastosowanie urządzeń firmy ABB.

Wchodzące w skład Grupy ORLEN włocławskie przedsiębiorstwo, jedyny krajowy wytwórca polichlorku winylu, zamówił w ABB silniki o mocy 250 kW  i falowniki o mocy 315 kW, które zastąpią dotychczasowe układy napędowe ośmiu mieszadeł, wykorzystywanych do mieszania składników na jednym z kluczowych etapów produkcji polichlorku winylu. Dzięki tej inwestycji spółka będzie mogła obniżyć koszty zużycia energii nawet o 30 proc.

Wykorzystanie falownika o mocy wyższej niż moc silnika umożliwi tymczasowe zwiększenie zasilania silnika, jeśli będzie to konieczne, aby zapewnić równomierną pracę mieszadeł. Zapobiegnie to przestojom i ograniczy zużycie  surowców.

Falownik pozwala dostarczać do silnika odpowiednią ilość energii elektrycznej, która zapewni mu prędkość i moment obrotowy wymagane do napędzenia danego urządzenia. Przekłada się to na ograniczenie strat energii. Zainstalowane przez nas urządzenia przyczynią się do  zmniejszenie jej zużycia aż o ok. 30 proc. w stosunku do dotychczasowych układów napędowych – wyjaśnia Marcin Sulecki, kierownik projektu w Dywizji Robotyka i Systemy Napędowe ABB.

W obszarze produkcji tworzyw sztucznych spółki ANWIL zainstalowane zostaną silniki, które są certyfikowane zgodnie z dyrektywą ATEX. ABB posiada bogate doświadczenie w pomaganiu klientom w spełnianiu rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa, a napędy i silniki ABB zostały już przetestowane w obszarach zagrożonych wybuchem i certyfikowane. Dzięki temu klienci nie muszą przeprowadzać dalszych testów w tym zakresie. Ponadto zastosowane rozwiązanie nie wymaga już wykorzystania ochrony termistorowej, zabezpieczającej przed przegrzaniem urządzeń układu napędowego, co pozwala zaoszczędzić na kosztach instalacji.

(Źródło zdjęcia: ANWIL S.A.)


ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w sieciach energetycznych, produktach elektryfikacji, automatyce przemysłowej, robotyce i systemach napędowych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 130-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie fundamentalne korzyści: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzacja przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Jako sponsor tytularny Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 147 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *