IT

Studio 5000 – krótszy czas projektowania maszyn oraz większe bezpieczeństwo

By  | 

Zaktualizowane oprogramowanie Studio 5000 skraca czas projektowania maszyn oraz zwiększa poziom bezpieczeństwa przemysłowego. Szerszy zakres integracji z oprogramowaniem innych producentów przyczynia się do uproszczenia projektów i skrócenia o kilka tygodni czasu dostawy w miejsce instalacji.

Najnowsza wersja zintegrowanego środowiska programistycznego Studio 5000 firmy Rockwell Automation umożliwia szybsze wprowadzanie na rynek inteligentnych maszyn w oparciu o rozszerzone funkcje bezpieczeństwa. Oprogramowanie to zawiera nowe funkcjonalności, umożliwiające skrócenie czasu projektowania i testowania maszyn oraz przekazania ich do eksploatacji. Wprowadzono w nim również obsługę protokołu CIP Security, aby umożliwić stosowanie sprawdzonych w przemyśle technologii zabezpieczeń w sferze automatyki.

W celu przyspieszenia realizacji projektów aplikacja Studio 5000 Logix Designer wykorzystuje otwarty standard wymiany danych AutomationML. Dzięki temu aplikacja może wymieniać dane z narzędziami inżynierskimi, takimi jak EPLAN Electric P8. Teraz inżynierowie mogą zaprojektować system tylko raz, a następnie importować dane projektu w różnych narzędziach. W ten sposób oszczędzają czas, jakiego wymagałoby ponowne opracowanie i odwzorowanie systemu w kolejnych projektach.

Ponadto nowy produkt Simulation Interface wykorzystuje standard Functional Mock-Up Interface (FMI), aby umożliwić wymianę danych z programami do modelowania, takimi jak MATLAB i Simulink. Przy użyciu tej funkcji inżynierowie mogą wirtualnie testować maszyny i rozwiązywać problemy przed przekazaniem ich do eksploatacji, co pozwala na skrócenie czasu uruchomienia z kilku tygodni do kilku dni.

„Oprogramowanie Studio 5000 wprowadza przemysł maszynowy do nowej ery cyfrowego projektowania” – powiedział Matt Masarik, kierownik działu marketingu oprogramowania do projektowania w firmie Rockwell Automation. „Inżynierowie mogą skorzystać z funkcji wymiany danych, aby skrócić czas modyfikacji oraz prac między etapem projektowania a przekazaniem do eksploatacji. Potencjalne oszczędności będą coraz większe w miarę integrowania przez nas kolejnych członków programu PartnerNetwork z naszym oprogramowaniem do projektowania”.

Do innych usprawnień w najnowszym wydaniu oprogramowania Studio 5000 zaliczają się:

  • Ulepszone zabezpieczenia systemowe: Oprogramowanie Studio 5000 umożliwi przedsiębiorstwom stosowanie protokołu CIP Security w celu lepszej ochrony komunikacji przemysłowej w oparciu o autentyczność, integralność i poufność danych. Narzędzie FactoryTalk Policy Manager (dostępne na początku 2019 r.) umożliwi administratorom centralne zarządzanie bezpieczną komunikacją między urządzeniami w środowisku Studio 5000. Dzięki temu urządzenia obsługujące protokół CIP będą odporne na włamania do sieci komunikacyjnych.
  • Szersza funkcjonalność: Obsługa zmiennych 64-bitowych w oprogramowaniu Studio 5000 zapewnia inżynierom większą precyzję w obliczeniach, a co za tym idzie – w aplikacjach. Nowe sposoby generowania alarmów w oparciu o zmienne (Tag-base Alarm) oraz nowe instrukcje do obsługi i wyświetlania alarmów, mogą pomóc użytkownikom końcowym w optymalizacji wydajności dzięki szybszemu rozpoznawaniu i rozwiązywaniu problemów podczas produkcji.
  • Oszczędność czasu dzięki bibliotekom funkcji: Nowe biblioteki dostępne w narzędziu Studio 5000 Application Code Manager umożliwiają automatyczne tworzenie projektu aplikacji z gotowych obiektów programowych. Inżynier może na przykład skorzystać z gotowej funkcji sterowania zbiornikiem wraz z podłączonymi zaworami, zamiast tworzyć pojedynczo poszczególne obiekty zbiornika i zaworów. Dzięki artefaktom zawartym w bibliotece inżynierowie mogą również dodawać więcej treści do obiektów w bibliotece, takich jak dokumentacja użytkownika. Umożliwia to projektantom maszyn wydajniejsze tworzenie spójniejszych projektów.

Szeroka integracja narzędzia Application Code Manager z programami innych producentów powoduje dodatkową oszczędność czasu tworzenia aplikacji.


 

Informacje o programie Rockwell Automation PartnerNetwork

Program Rockwell Automation PartnerNetwork zapewnia globalnym producentom maszyn dostęp do sieci przedsiębiorstw specjalizujących się w rozwoju, wdrażaniu i wspieraniu najlepszych w swojej klasie rozwiązań przeznaczonych do optymalizacji pracy zakładów przemysłowych, poprawy wydajności maszyn oraz osiągnięcia celów dotyczących zrównoważonego rozwoju.

O Rockwell Automation

Rockwell Automation Inc. (NYSE: ROK) to największa na świecie firma zajmująca się automatyką i informatyką przemysłową, która zwiększa produktywność swoich klientów oraz przyczynia się do zrównoważonego globalnego rozwoju. Główna siedziba firmy mieści się w Milwaukee (stan Wisconsin), Rockwell Automation zatrudnia około 23 000 pracowników obsługujących klientów w ponad 80 krajach.


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *